CHP, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yöneticileriyle yakından uzaktan hiçbir alakam yok” dediği SADAT’ın faaliyetlerinin incelenmesi için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.

TBMM Genel Kurulu’na CHP Grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un imzasıyla sunulan önergenin görüşmeleri sırasında milletvekilleri arasında polemikler de yaşandı.

'SARAY DA BU SUÇUN ORTAĞI'

Müzeyyen Yüce'nin Gazete Duvar'da yer alan haberine göre, söz konusu önergenin gerekçesini açıklamak üzere Meclis kürsüsünde söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı, Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, SADAT’ın paramiliter bir örgütlenme olduğuna dikkat çekerek, “Bu örgütlenmenin arkasında sarayın olması onun suç olduğunu ortadan kaldırmaz. Tam tersine sarayın da bu suçun ortağı olduğunu gösterir” dedi.

SADAT’ın faaliyet alanına vurgu yaparak sitesinden aldığı bilgileri paylaşan Tezcan şöyle konuştu: “SADAT’ın kendi sitesinde ‘gazi nizami harp kursu için başlangıç yeterlilik kriterleri' belirliyor. Bu kursta şu yetenekleri kazandıracağım diyor. 'Psikolojik harp, sabotaj, baskın, pusu, suikast, kurtarma ve kaçırma, tedhiş imkan ve kabiliyetlerine ulaştırılır' diyor. Yani 'ben gelen kursiyerlere nasıl terörist olunur, nasıl adam kaçırılır, nasıl bomba atılır, onları göstereceğim' diyor.”

'SABOTAJ NASIL YAPILIR DİYE Mİ DANIŞTIN?'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yöneticileriyle yakından uzaktan hiçbir alakam yok” sözlerine atıfta bulunan Tezcan, Erdoğan ile aynı masada fotoğrafları çıkan SADAT’ın kurucusu Adnan Tanrıverdi’nin fotoğraflarını göstererek, şöyle devam etti: “Bu fotoğrafı herkes gördü. Bu masanın başında sayın cumhurbaşkanı var. Masada istihbaratın en üst isimleri var. Onun yanında da SADAT’ın kurucusu var. İlişkin olmayan kişinin masadaki yeri buysa ilişkin olan kişinin masadaki yeri ne olacak? Bu kişi senin danışmanındı. Bu kişiye ne danıştın? 'Sabotaj nasıl yapılır' diye mi danıştın? 'Pusu nasıl kurulur' diye mi danıştın? Beyfendi cumhurbaşkanından affını isterken, ‘Mehdi gelecek, ortamı hazırlamamız gerekiyor’ diyor. Mehdinin geleceği zaman ortalığın kan gölüne döneceği zamandır, mehdinin geleceği zaman mazlumların boğazlandığı zamandır.“

İYİ PARTİ: SADAT İKTİDARIN GÜCÜNÜ KULLANARAK KANUN DIŞI YAPILANIYOR

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş da SADAT’ın paramiliter bir örgütlenme olduğunun altını çizdi, yapının kamu kurumlarına tehdit oluşturduğunu söyledi. Ataş, konuşmasında “Türkiye’de hiçbir kuruluş gayri nizami harp, suikast konularında kişileri ve grupları eğitemez. SADAT kamu kaynaklarını ve iktidarın gücünü kullanarak kanun dışı yapılanmaktadır. Bu yapılanmaya dur denilmemelidir. AKP 15 Temmuz’dan hiç ders almamış gibi SADAT’a devletin kaynaklarını seferber etmiştir. Bundan önce defalarca yaptığımız gibi iktidar partisini uyarıyoruz: SADAT adı altında paramiliter yapılanma hevesinden vazgeçin” dedi.

HDP: SADAT TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

CHP’nin önergesi hakkında konuşmak üzere kürsüye gelen HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül de önergeyi desteklediklerini ifade ederek, “SADAT aslında bir arka plan hikayesidir. SADAT’ı saklayamadılar. SADAT’ın yapmak istediği planlar ortaya saçılmış oldu. ‘Kiralık Ordular’ kitabından esinlenerek SADAT oluşturulmuştur. SADAT paramiliter bir yaklaşımdır, bir terör örgütüdür. Terör örgütüyle aranıza mesafe koymanın zamanıdır. Bu kuruluş sosyalistlere, muhaliflere suç işlemek için oluşmuş bir kurumdur. Ey Türk titre ve kendine gel. Burada Türk’e, Kürt’e, demokrata, sosyaliste karşı suç işleniyor” ifadelerine yer verdi.

Bülbül’ün konuşması sırasında AK Parti sıralarında tepkiler yükseldi.

AK PARTİ: ‘SADAT SAVUNMA SANAYİ BAŞKANLIĞIMIZIN ÇALIŞTIĞI FİRMALARDAN BİRİ’

AK Parti Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya da muhalefetin eleştirilerine yanıt verdi. HDP’li Kemal Bülbül’ün SADAT için kullandığı ‘terör örgütü’ ifadesini işaret eden Kaya, “Terör örgütüyle arasına mesafe koyması gereken kim, aziz millet biliyor” dedi.

Kaya, Türkiye’nin savunma sanayide geldiği noktayı anlatarak, “Savunma sanayi başkanlığımız birçok firma ile çalışmaktadır. SADAT da bunlardan bir tanesidir. Bu firmaya özel bir anlam yüklemek çok da doğru değildir” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından CHP’nin önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.