TBMM Genel Kurulu başkanlık seçimi için toplandı. Seçimde, AKP’nin ikinci kez aday gösterdiği Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz ile Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş yarışıyor.

AKP adayını destekleyecek olan MHP ise aday göstermedi. AKP ayrıca tedbir amaçlı yedek aday olarak İstanbul Milletvekili Abdullah Güler’i gösterdi.

Güler aday gösterildikten iki saat sonra oturum başlayınca oylamaya geçilmeden önce dilekçe vererek adaylıktan çekildi.

AKP grubu seçim için Genel Kurul’a geniş katılım sağlarken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar da oylamada hazır bulundu.

TBMM İç Tüzüğü uyarınca seçim gizli oylama şeklinde dört tur olarak yapılacak. Birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu yani 400 oy, üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak.

AKP’nin 291, MHP’nin 49 sandalyesi var. MHP aday çıkarmayacağını “Cumhur İttifakı”nın gereği olarak AKP’nin adayını destekleyeceğini açıkladı. Bu durumda 340 sandalyeye sahip olan Cumhur İttifakı adayının üçüncü turda seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

İlk tur oylamaya 556 milletvekili katıldı. Şentop 324, Koç 131, Katırcıoğlu 50, Filiz 34, Baş 9 oy aldı.

27. DÖNEM 3. SEÇİM

24 Haziran 2018 Genel Seçimleri sonrasında cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş yapılmasıyla birlikte TBMM 27. Dönemi’nde AKP-MHP tarafından TBMM Başkanlığı’na en son Başbakanlık görevini yürüten Binali Yıldırım seçildi.

Yıldırım, belediye Başkanlığına aday gösterilmesi üzerine 19 Şubat 2019’da TBMM Başkanlığı’ndan istifa etti.

 2 yıl için seçilen Yıldırım’ın istifasının ardından kalan süre için seçim yapıldı.

TBMM’de 24 Şubat 2019’da 542 milletvekilinin katılımıyla yapılan seçimin üçüncü turunda AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, 336 oyla TBMM Başkanı seçildi.