Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 2 Eylül’de yapılacak adli yıl açılış törenine Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu’nun 10 üyesiden altısının katılmayacağı ortaya çıktı. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun katılacağını açıkladığı törene daha önce 51 baro ve 20 Yargıtay üyesi katılmayacaklarını belirtmişti.

Yönetim Kurulu 10 kişiden oluşan TBB, 22 Ağustos’ta, Beştepe’deki törene katılma kararının yediye üç oyçokluğuyla alındığını duyurmuştu. Karara avukatlar Filiz Saraç, Asude Şenol ve Hüseyin Özbek muhalefet etmişti.

Medyascope’dan Canan Coşkun, diğer yedi Yönetim Kurulu üyesine de telefon edip Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki adli yıl açılış törenine katılıp katılmayacaklarını sordu. Yedi üyeden üçü; Ahmet Şakir Uzun, Ali Elibol ve Eyyüp Sabri Çepik de törene katılmayacağını söyledi. Eyyüp Sabri Çepik özel bir nedenle, Ahmet Şakir Uzun ise Samsun’da olacağı için törene katılamayacağını söyledi.

Avukat Ali Elibol ise törene gitmeme kararıyla ilgili şunları söyledi: “Yargıtay Kanunu’nun adli yılın açılışını düzenleyen 59’uncu maddesi Metin Feyzioğlu’nun Danıştay’ın 10 Mayıs 2014’teki kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşması nedeniyle iptal edildi. Biz de alternatif adli yıl açılış törenini Türkiye Barolar Birliği’nde yaptık. Bu yıl düzenlenecek törene davet edilince Metin Feyzioğlu’nun gidip konuşması gerektiğini, demokrasi ve hukuk daralmalarını muhataplarının gözünün içine bakarak konuşması gerektiğini söyledim. Metin Feyzioğlu oraya avukatları temsilen gitmiyor. Türkiye Barolar Birliği bir amir değil, çatı kuruluştur. Ben törene gitmeyeceğim çünkü adli yıl açılışının yürütmenin merkezinde yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Baroların Beştepe’ye gitmeme kararını da doğru buluyorum.”