HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, 6 muhalefet partisinin oluşturduğu 6’lı Masa'ya “açtıkları kredinin sonuna geldiğini” söyledi.

Temel, "Ve hiç kimse bizi şu aymazlık içerisinde değerlendirmemeli: Erdoğan’a yarar mı? Erdoğan’ın değirmenine su taşır mı? Öyle bir şey yok. Erdoğan, HDP’nin boğazına dayamış bıçağı, tasfiye politikası yürütürken, O’nu güçlendirecek siyaset içinde olmayız. Ama Erdoğancıklara da izin vermeyiz" diye ekledi.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz’a konuşan HDP’li Temel, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, kendi adaylarıyla seçime gidecekleri açıklamasını, “Biz mevcut belirsizlikte adayımızı Emek ve Özgürlük İttifakı ile tartışmaya başladık. Bu tartışma mevcut tıkanıklık karşısında örgütsel, siyasal ve toplumsal tedbirdir” sözleriyle değerlendirdi.

"HDP KENDİ ADAYINI AÇIKLAMA ÖZGÜRLÜĞÜNE SAHİPTİR"

“HDP’nin Altılı Masa’nın adayını bekleyerek, Kılıçdaroğlu ya da İmamoğlu olması halinde destekleyecekleri” beklentisiyle ilgili, “Hayır, bu kişilere endeksli değil. Altılı Masa’nın tutumuna ve tavrına bağlı gelişecek bir şey. İsimlerle uğraşmıyoruz” açıklaması yapan Temel, Altılı Masa’nın HDP’nin hesaplarına bloke konmasıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmamasının konuyla “zerre kadar ilgisi olmadığını” söyledi.

Temel, “Mesele şu: Bir Allahın kulu çıkıp demiyor, demokrasi güçlerini ve muhalefeti bir araya getirecek hamleyi, arkadaşım, niye yapmıyorsunuz? Niye bu cesareti göstermiyorsunuz? Niye bu basiretsizliği sürdürüyorsunuz… demiyor kimse. HDP kendi adayını açıklama özgürlüğüne sahiptir. Emek ve Özgürlük İttifakı, tutumunu resmi şekilde deklare etti” diye konuştu.

TİP VE EMEP İLE GÖRÜŞ AYRILIĞI

Temel, HDP’nin bu konudaki görüşünün TİP ve EMEP ile ayrışması hakkında da şunları söyledi:

“Tamam. Bu ton farklılıkları siyasi aktörlerin tercihiyle ilgilidir. Pervin hanım, Kars’ta konuştu. Emek ve Özgürlük İttifakı, İstanbul’un bir otel salonundaki toplantısının sonucunu açıkladı. Pervin Hanımın sözleri Kürtlere yönelik uygulamaların keskinleştiği bir dönemde körleri sağırları oynayan bir muhalefet karşısındaki duygu halinin yansımasıdır.”

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın açıklamasında iki temel vurgu olduğunu söyleyen Temel, “Tercihimiz ortak adaydan yanadır ancak gelişmeler, ortaya çıkacak profiller gözetildiğinde, adayımızı çıkarma seçeceğimiz tartışmaya açılmıştır. Pervin Hanım ikincisinin altını çizmiştir. Emek ve Özgürlük İttifakı ise ikisini aynı tonda değerlendirmiştir” ifadelerini kullandı.

Hala tartışmaya her yönüyle açık olduklarını belirten Temel, “HDP hiçbir zaman kendisini bağlayacak, demokrasi güçlerini zora sokacak ya da faşizmin kurumsallaşmasına neden olacak bir tutuma girmedi” dedi.

ALTILI MASA'YA: İTTİFAK SON DERECE ÜRKEK

Altılı Masa’dan bekledikleri hamleyi görmedikleri görüşünü “Hiç. Sıfır” diyerek doğrulayan Temel, “İttifak son derece ürkek. Erdoğan’ın çizdiği alanda top oynayan, muhalefetin yarısının maruz kaldığı acımasız politikalara duyarsız ve ilgisiz bir durumda” eleştirisi getirdi.

"ERDOĞAN, HDP’NİN BOĞAZINA DAYAMIŞ BIÇAĞI, TASFİYE POLİTİKASI YÜRÜTÜRKEN, O’NU GÜÇLENDİRECEK SİYASET İÇİNDE OLMAYIZ"

 “Altılı Masa’ya açtığımız limitsiz kredinin sonuna geliniyor” diyen Temel, “Ve hiç kimse bizi şu aymazlık içerisinde değerlendirmemeli: Erdoğan’a yarar mı? Erdoğan’ın değirmenine su taşır mı? Öyle bir şey yok. Erdoğan, HDP’nin boğazına dayamış bıçağı, tasfiye politikası yürütürken, O’nu güçlendirecek siyaset içinde olmayız. Ama Erdoğancıklara da izin vermeyiz” diye konuştu.