Tatava yapma istifa et!

Bayramlarında tat yoktu, yazında bahtiyarlık, ey memleket. Hangi ‘kusur’u saysak eksik kalır ahvâl. Bi’ zahmet kahrolması gerekenlerin pişkinliğine şaşkınlık. Topyekun mecnun, topyekun meczub. Herkesin gözü önünde madenci katliamı sayılara vurulmuş, keselerdeki akçelerle fukara meskenlerinin talanı ortada. Yalan ustaları, dua cumhuriyeti, salkım salkım istismar.

İvedilikle ıslahı gereken pûr-haşmet polis şiddeti, pûr-hiddet ergen siyasiler. Uykuda gezenlere dahi gaz, su, ötesi can sağlığı işte!

Sokak hükümetin selasını okumaya kararlı. Genci, yaşlısı, Türkü, Kürdü, Çerkesi ile vicdanın sokakta haykırışları. Günahları sayılıp dökülüyor hırsızların, katillerin. Öfke, örgütlü ya da örgütsüz, memleketin hatta gezegenin sokaklarında: Artık yeter!

Dilek ve temennilerin işe yaramayacağı aşikâr. Değişim kaçınılmaz! Haziran olmaz Eylül olur, fark etmez: Artık yeter!

Nasıl ki Gezi İsyanı’nda itirazın, şiirin, edebiyatın, hakikâtın, mizahın tekelleri parçalanmış, kralı sokakta yazılmışsa, öfke örgütleniyor; sokak Roboski’deki ölümlerden, Gezi İsyanı’nda katledilen gençlerden tut, Madenci cinayetlerine kadar hesaplaşmak üzere günahkârların peşinde.

Önerge vermiştik kabul etmediler mazeretten öteye geçmez! Kıble sokak! Detaylarla uğraşmaya hali ve sabrı kalmadı vicdanın. Parti binalarında ’sağa’ ya da ‘sola’ verilen ayarlar artık sökmez! Barikatların nezdinde direk sorumluların hemen yakınında işaretlendiğinizden kuşkunuz olmasın!

Vereceğiniz önergeyi sonuçlandıramayacak bir meclis ne kadar meşru!? Meslek olarak icra edilen vekillik madem bu memleketin evlatlarının başına gelen felaketlerde işe yaramıyor, bırakın çıkın da şanınız yürüsün! Yine seçilirsiniz üzülmeyin.

Cilalı laflar yerine politik tutumdur beklenen. Halkları polisin gazıyla, şiddetiyle başbaşa bırakmak değil! CHP’li vekil Şafak Pavey’in işaret ettiği gibi: istifa ediniz topluca, tüm muhalif olan ve hükümetin suretinde akan kandan kalbi bunalanlar. Sine-i Millet yani.

Sayıyı yazmaya dilin tutulduğu madenci cesetleri ortadayken parlamento hükümsüzdür!

Başbakan yurttaşı yumruklamış, İsrail dölü demiş, müşaviri vatandaş tekmelemiş! Aynı hükümet değil miydi Van depremzedelerine dünyanın göndermek istediği yardımları durduran. Aynı hükümet değil miydi Kürt çocukların bombalarla parçalanan bedenlerine ‘terörist’ sıfatını yapıştıran. Asrın yolsuzluğu paralel/meridyen çatışmasıyla ortaya döküldüğünde yetmez ama evet dedikleriniz değil miydi sorumlular? Kimden ne bekleniyor?

Elitist gözlükleriyle kör bakanlar, Soma’daki tokat yiyen vatandaştan Cesur Yürek olmasını mı bekliyor. Hak etmişmiş, müstahakmış. Hangi hakla? O vatandaşla hangi parkta temas ettiniz? İş güvencesi olmayan taşeronlaştırılmış işçinin eve ekmek götürmek için AKP üyesi olmak zorunda bırakıldığı ortamı ne kadar soludunuz? Siz yıllarca memleketin Kürdî yanı yanarken Cesur Yürek oldunuz mu? Şimdi sözüm ona şu biçare vatandaşa akıl vereceksiniz ha?

Oda tv muhalifliği yatsıya kadar!

Demek ki neymiş güzel kardeşim o dağıtılan kömür bedava değilmiş, lafını kime yöneltiyorsunuz? Soma’da baskılarla, açlık tehdidiyle hükümetin partisine ve sendikasına üye olmak zorunda kalan acıyla kavrulmuş madenci ailesine mi?

Demek ki neymiş güzel kardeşim mesele yalnızca hükümetin düşmesi değilmiş! Elitist gözlüğün de beş para etmezmiş!

İş güvenliği ve işçi sağlığı meselesi biraz daha derinmiş!

Hangi alternatifi koydun da memleketin önüne eski model cumhuriyetten başka? Hangi günahıyla derinden yüzleştin? 1915 kapıda, ya Dersim? Ya diğer günahlar? Milleti gözü dönmüş savaş tacirlerinin, paranın insafına yalan yanlış politik hattınla devrederken de aynı memnuniyet ile üstten bakış yok muydu?

Kitlesel olmasa da militan sol -günahlarını eleştirme hakkı saklı olarak- bu toprakların vicdanıdır. Değişim soldan olur tartışmasız. Elbette solda da küflü zihinler var. Elbette solda Kürt siyasal hareketini amentü bellemiş, tartışmaksızın biat eden de var. Fabrika ayarlarında muhafazakâr olan da. Lakin eleştirisini zaman zaman kaybetse de değişimin adresidir. Şimdi madenci cinayetlerinde işçilerin hangi partiye oy verdiklerine bakmaksızın sokakta katliamı haykıran sol. Damardan politik tutuma bakarız müdür! Hükümet edenlerin selası verilirken, senin de ‘operayı dahi bilmeyen’ kitleyi aşağılamaktan vazgeçmen hayrınadır.

YORUM EKLE

Tıkla, Demokrat Haber’e Şimdi Destek Ol >>>