Metin Uca gözaltına alındı Metin Uca gözaltına alındı

Tarikatta çocuk istismarı olayıyla ilgili tutuksuz sanıklar Kadir İstekli, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel’in yargılandığı davanın ilk duruşmasının tarihi yükselen toplumsal tepkinin ardından öne çekildi.

3 tutuksuz sanığın yargılandığı dava, 22 Mayıs yerine 30 Ocak 2023'te görülmeye başlanacak.

22 Mayıs 2023'te ilk duruşmasının yapılacağı 6 yaşındaki çocuğa cinsel istismar davası, BirGün'ün skandalı ortaya çıkarması ve toplumsal tepkinin ardından öne çekildi. 3 tutuksuz sanıklı davanın ilk duruşması, 30 Ocak 2023 tarihinde görülecek.

Böylece baba Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatıma Gümüşel ve H.G.K'nin evlendirildiği Kadir İstekli, yaklaşık 4 ay önce hakim karşısına çıkacak.

H.K.G.'nin 29 yaşındaki Kadir İstekli ile 'dini nikahla evlendiriliği' ve cinsel istismara maruz bırakıldığı skandala ilişkin iddianame geçtiğimiz günlerde kabul edilmiş, duruşma tarihi 22 Mayıs olarak açıklanmıştı.

Duruşma tarihinin aylar sonrasına verilmesi kamuoyunun tepkisine neden olurken, baba Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatıma Gümüşel ve Kadir İstekli'nin tutuksuz yargılanmaları da tepki çekmişti. Zanlılara daha önce iki kez tutuklama talep edildiği ancak mahkemenin reddettiği ortaya çıkmıştı.

Öte yandan, olayla ilgili H.K.G.’nin avukatı tarafından Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel hakkında tutuklama talep edildi. H.K.G.’nin avukatı ayrıca dosyaya da gizlilik kararı verilmesi istedi.

NE OLMUŞTU?

BirGün yazarı Timur Soykan, 3 Aralık'taki "Karanlık dünya bir çocuğu yuttu: Tarikat karanlığında henüz 6 yaşında…" başlıklı yazısında, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 2002’de altı yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’, kadının çocukluğu boyunca cinsel istismara uğradığını yazmıştı. Yaşananlar, H.K.G.’nin şikayetiyle ortaya çıkmıştı.

Soykan, 7 Aralık'ta BirGün'de yayınlanan "Utancın fotoğrafları" başlıklı yazısında da H.K.G.’nin çocuk yaşta gelinlik giydirildiği ve ‘nişan’ına ait dehşet verici fotoğrafları yayımlamıştı.