UNESCO geçici listesindeki müze, 7 yıldır kapalı

Müze, özellikle bahçesindeki lahitler ve tarihi eserlerle dikkat çekiyor

UNESCO geçici listesindeki müze, 7 yıldır kapalı

UNESCO’nun geçici miras listesinde bulunan Bursa’nın İznik ilçesindeki tarihi İznik Müzesi, 7 yıldır kapalı.

2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilmek üzere kapatılan müze, özellikle bahçesindeki lahitler ve tarihi eserlerle dikkat çekiyor.

İznik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadir Akçaalan, müzenin kapalı olmasının İznik turizmini olumsuz yönde etkilediğini belirterek, “İznik’e senelerce otobüs otobüs turist gelirken, müze kapalı olduğundan bu yana turist bile gelmez oldu” dedi.

İznik’te 1388 yılında Sultan I. Murad’ın annesi Nilüfer Hatun’un anısına inşa edilerek imaret olarak kullanılan ve 1960 yılında ise müze olarak tarihe kazandırılan İznik Müzesi, 7 yıldır  ziyaretçilere kapalı durumda.

2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan İznik’in en önemli değerlerinden olan ve içerisinde 15 bin 59 kayıtlı tarihi eser bulunan müze, 2012 yılında, restore edilmek ve kendi enerjisini üreten müze yapılmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kapatılmıştı.

ZİYARETÇİLER ESERLERE DEMİR KORKULUKLARDAN BAKIYORLAR

İznik Müzesi’ni görmek isteyen ziyaretçiler müzenin kapalı olduğunu görünce demir korkuluklara çıkarak, en azından bahçedeki eserleri görmeye çalışıyor.

İznik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadir Akçaalan ise konuya ilişkin, “Biz dört medeniyete başkentlik yapmış tarihi bir ilçeyiz. Burada yerel yöneticilerin ihmali de var. Bu müzenin açılmamasını anlamış değilim. İznik’e senelerce otobüs otobüs turist gelirken müze kapalı olduğundan bu yana turist bile gelmez oldu. Çünkü müze gibi birçok önemli tarihi yapı ‘restorasyon’ adı altında kapalı” dedi.

‘EKONOMİK AÇIDAN İYİ DURUMDA DEĞİLİZ’

Turizm işletmecisi Bekir Uslu da “Sahilde işletmem var. Bu müzenin 7 yıldır kapalı olması işletmelerimize büyük zarar vermektedir. Ekonomik açıdan iyi durumda değiliz. Çünkü biz turizmden geçinen bir ilçeyiz. Bizim müzemiz, Türkiye’de ve dünyada sayılı bir müze. ‘Artık yeter’ diyoruz, müzemizin bir an önce açılmasını istiyoruz” diye konuştu.

‘BİR AN ÖNCE MÜZEMİZ AÇILSIN, TURİSTLER GELSİN’

İznik Genç İş Adamları Derneği eski başkanı ve otel işletmecisi Ali Karaman ise “Bu iş yılan hikayesine döndü. Dünyaca ünlü bu müzenin kapalı olması, yerli ve yabancı turistlerin gelmesini engelliyor. İznik esnafı bitme noktasına geldi, bir an önce müzemiz açılsın, turistler gelsin” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2019, 19:40

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER