Roma'da 1800 yıllık sütuna adını yazan Türkiyeli öğrenci, gözaltına alındı

Erasmus öğrencisi, İmparatorluk Forumları’ndaki sütunlardan birine bozuk parayla adını yazınca gözaltına alındı, para cezasına çarptırıldı

Roma'da 1800 yıllık sütuna adını yazan Türkiyeli öğrenci, gözaltına alındı

Erasmus programı çerçevesinde Türkiye’den İtalya’ya giden bir öğrenci, Roma’da 1800 yıllık sütuna adını yazdı. Gözaltına alındıktan sonra 2 bin 200 euro tazminat cezasına çarptırılan öğrenci, serbest bırakıldı.

İtalyan Corriere della Sera gazetesinde yer alan habere göre, Aziz M. adlı bir Erasmus öğrencisi, İmparatorluk Forumları’ndaki (Fori Imperiali) sütunlardan birine bozuk parayla adını yazdı.

Pazar günkü olay sonrası çevredeki diğer turistler tarafından İtalyan güvenlik güçlerine ihbar edilen öğrenci gözaltına alındı. Bir gece polis merkezinde bekletildikten sonra adliyeye götürüldü.

‘YASAK OLDUĞUNU BİLMİYORDUM’

Aziz M. adliyedeki ifadesinde, “Orada başka isimlerin de yazılı olduğunu gördüm. Ben de kendi adımı yazmak istedim. Bunun yasak olmadığını sanıyordum” dedi.

Aziz M. tarihi kalıntılar açısından Roma’nın en zengin bölgesi olan Palatino Tepesi’nde yer alan bu esere ağır hasar verdiği gerekçesiyle 200 Euro para cezası ödedi. Serbest bırakılan Aziz M. Roma Belediyesi’ne ise 2 bin Euro tazminat daha ödemek zorunda.

‘VANDAL ADINI ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİ’

Corriere della Sera, haberinde, “İki gün önce tutuklanan vandal, adını sütunlara kazıyarak ebedileştirdi. Tarihin bir parçasına acımasızca iz bıraktı” gibi ifadeler kullandı.

Gazete bu izin, ancak çok hassas ve pahalı bir restorasyondan sonra yok edilebileceğini de belirtti.

Palatino Tepesi’ndeki sütunun tarihinin M.S. 2’nci yüzyıla dayandığı belirtiliyor. Venedik Meydanı (Piazza Venezia) ile Kolezyum arasında kalan ve bir açık hava müzesine ev sahipliği yapan Palatino Tepesi’nde Roma’nın köklerinin bulunduğuna inanılıyor.

Roma Mitolojisi'ne göre Palatino Tepesi, Roma’nın kurucuları Romulus ve Romus’un dişi bir kurt tarafından bulunarak hayatlarının kurtarıldığı yer.

RUS TURİST 4 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI

Geçen yıl da Kazbek Akaev adlı bir Rus turist, yine aynı bölgede yer alan Kolezyum’un (Flavianus Amfitiyatrosu) duvarına adının baş harfini kazımış, 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

(Al Jazeera)

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2015, 22:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 2 yıl Önce

riskli noktalara camekan kaplanmali