Mısır’da 3.700 yıllık bir kadın ve fetüsü bulundu

Mısır’da 3.700 yıllık bir kadın ve fetüsü bulundu

Mısır’daki Kom Ombo tapınağında çalışan arkeologlar, 3.700 yıllık bir mezarda bir kadın ve fetüsünü ortaya çıkardı.

Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Waziri, Mısır’ın Asvan kentinde yer alan Kom Ombo tapınağında, bir kadının 3.700 yıllık mezarı ve fetüsünün bulunduğunu açıkladı.

Waziri, mezarın neredeyse sağlam olduğunu ve daha önce, güney komşusu Nubia’nın çöl bölgesinden Mısır’a gelen göçebeler tarafından kullanılmış küçük bir mezarlıkta bulunduğunu söyledi (MÖ 1750-1550).

Yapılan araştırmalar, ölüm anında kadının 25 yaşında olduğunu ve doğuma çok yakın olduğunu gösterdi. Bebeğin iskeleti annenin pelvis bölgesinde bulundu ve “baş aşağı” pozisyonda duruyordu. Bu da hem anne hem de çocuğun doğum sırasında ölmüş olabileceğini düşündürüyor.

Annenin kalıntılarına yapılan ön analizler, kadının pelvisinde, yanlış bir şekilde kaynaşmış bir kırık sonucu ortaya çıkan yanlış hizalamayı ortaya çıkardı. Bu anormalliğin ölümle sonuçlanan doğum sancısı sırasında sorunlara neden olması mümkündü.

Annenin iskeleti kasılmış bir pozisyonda gömülmüştü ve deri bir örtü ile sarılmıştı. Öbür dünyaya yolculuğu için yanına iki  çömlek bırakılmıştı. Bir tanesi, yıllar boyu kullanılmaktan eskimiş ve güzel bir şekilde yapılmış küçük bir Mısır kavanozu idi. Diğeri ise Nubia stilini takip eden bu göçebe topluluklar tarafından üretilen kırmızı cilalı bir yüzey ve içi siyah olan ince bir çömlekti.

Arkeologlar mezarda ayrıca, devekuşu yumurta kabuğundan yapılmış ancak tamamlanmamış boncuklar ve esere dönüştürülmemiş materyaller gibi beklenmedik bulgular da ortaya çıkardı. Bu ölü hediyelerinin nedeni tam olarak belirlenemedi ancak kadının iyi bilinen bir boncuk yapımcısı olması ve ailesinin mezarına hatıra olarak bir miktar işlenmemiş malzeme koyması mümkün.

Kaynak: Arkeofili

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2018, 16:28

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER