Dünyanın ilk mağara kilisesi restore edilecek

Antakya'daki St. Pierre Kilisesi Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor...

Dünyanın ilk mağara kilisesi restore edilecek

UNESCO'ya bağlı ‘Dünya Mirasları Komitesi’ tarafından belirlenen ‘Dünya Mirası Geçici Listesi’nde de yer alan St. Pierre Kilisesi restore edilecek.

Pierre Kilisesi, Adana Anıtlar Bölge Müdürlüğü tarafından kabul edilen proje sonrasında aslına uygun olarak restore ediliyor.

Kilisenin, sadece restorasyonu değil, aynı zamanda çevre düzenlemesinin de yapılacağını söyleyen Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, "Adını Habib-i Neccar'dan alan dağın eteğinde kurulu olan kilisenin restorasyonu, sadece restorasyonu değil, çevre düzenlemesiyle beraber kapsamlı şekilde ele alınıp, insanlığın ortak macerasında oynadığı rolle mütenasip hale getirilmesi için yapılacak çalışmalara bugün başlangıç yapmak için bir aradayız. Kilisenin mevcut hali içimize sinmeyen, sahip olduğu tarihi derinlikle başta Hristiyan vatandaşlarımız ve Hristiyan dünyası olmak üzere, insanlığın ortak öyküsüyle bağdaşmayan fiziksel şartlara haizdi. Ancak yapılacak olan çalışmalarla beraber, inşallah burası özelde ilimizin genelde ülkemizin insana, insanlığa farklılıklara bakışıyla doğrudan orantılı hale gelecek." dedi.

St. Pierre Kilisesi'nin restorasyon çalışmalarını başlatmak üzere bölgede bulunduklarını ifade eden Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Bugün burada, bu kilisenin restorasyon çalışmalarını başlatmak için bulunuyoruz. Hıristiyanların ilk mağara kiliselerinden birisi olan St. Pierre'deyiz. Burası orijinaline, aslına uygun değil. Gelen misafirlerini ağırlamak için müsait değil. Uzunca zamandır eksikliğini hissettiğimiz bu çalışmaları yapmak üzere ince bir işçilik yapıldı. Burada gördüğünüz yapay tüm unsurlar kaldırılacak ve orijinaline dönülerek, aslına uygun, aslına sadakatle yapılacak bir restorasyonla bundan sonraki ziyaretçilerinin hizmetine sunulacak. Tabi yapıda yapılacak imalatlar, restorasyonlardan daha ziyade çevrede yapılacak çalışmalar da önem arzediyor. Gelen misafirlere hizmet edecek otoparkından her türlü sosyal hizmet verecek tesislere kadar. Bizim gündemimiz bu. Hatay'ın gündemi bu. Dostluğu, barışı, kardeşliği daha da pekiştirerek geleceğe taşımanın adımlarını atmak. Bu şehir, kendi içinde çok büyük zenginlikleri barındırıyor. Ama bize düşen bu zenginlikleri işleyerek insanlığın hizmetine sunmak." diye konuştu. (f5haber)

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2012, 17:27
YORUM EKLE