Dizi için tarihi kiliseyi ayakta tutan demirleri kestiler!

Kapadokya'daki Meryem Ana Kilisesi'ndeki skandal yargıya taşındı...

Dizi için tarihi kiliseyi ayakta tutan demirleri kestiler!

Nevşehir’de 1849 yılında inşa edilen Meryem Ana Kilisesi’nde sütunları birbirine bağlayan, bakımsızlıktan yıkılmak üzere olan yapının ayakta durması için hayati önem taşıyan 2 gergi demir kesildi. Demirlerin, bir televizyon dizisi ekibince daha rahat çekim yapabilmek için kesildiği öne sürülüyor; yapım şirketi ise iddiayı yalanlıyor.

Kapadokya'da yaşayan Rumlar tarafından yapılan, Kapadokya bölgesinin en büyük ikinci kilisesi olan Meryem Ana Kilisesi, mübadele sonrası 1950-1983 yılları arasında, Yılmaz Güney ve Kemal Tahir gibi ünlü isimlerin de yattığı cezaevi olarak kullanıldı. Kilise bazı filmlerde de çekim mekanı oldu. Tarihi kilise, 'Kültür Varlığı' olarak tescil edilmesine rağmen restorasyon bir türlü başlatılmadığı için yıllar geçtikçe harabeye döndü.

Tek parça olarak yapılan kilisenin sütunlarını ayakta tutan ve üzerindeki devasa kubbenin ağırlığının zemine yayılmasını sağlayan 4 gergi demirinden 2’sinin, bir süre önce kesildiği ortaya çıktı. Bu durumu ortaya çıkartan Kapadokya Tarih, Kültür Araştırma ve Koruma Derneği Başkanı Mükremin Tokmak, bunun bir televizyon kanalında yayınlanan dizinin çekimleri sırasında kesildiği iddialarının bulunduğunu söyleyip, olayla ilgili savcılığa suç duyusunda bulundu.Tarihe büyük saygısızlık yapıldığını belirten Tokmak, şunları söyledi:

"Ağustos ayının 28’inde buraya geldiğimizde, gergi demirlerinden 2’sinin, elektriğin olmadığı bir yerde spiralle kesilmiş olduğunu gördük. Demirleri aradık ve hemen yan taraftaki odada bulduk. Demirler, hırsızlık amacıyla kesilmemiş. Çünkü, demirler burada. Bu tarihi mekanda bir film şirketi dizi çekimi yapıyordu. Nevşehirliler, demirleri film şirketinin rahat hareket etmek için kestiklerini söylüyorlar. Ama bu sadece bir iddia. Film şirketi ile görüştük. Onlar da tarihe saygısızlık yapmadıklarını ve demirleri kendilerinin kesmediğini ifade ettiler."

'DEMİRLER DİZİ İÇİN Mİ KESİLDİ ARAŞTIRIYORUZ'

Tarihi yapının eskisinden daha fazla yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade eden Mükremin Tokmak, "Bu tarihi yapı, Nevşehir Belediyesi’ne verilmiş. Belediye burada bir türlü restorasyon çalışması başlatamadı. Şimdi bir de demirler kesildi ve çok ağır olan çatı mutlaka çökecektir. Demirlerin kesilmesiyle ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda da bulunduk" diye konuştu.

Tokmak, tarihi yapının bir an önce restorasyonunun yapılarak aslına döndürülmesi ve turizme açılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI: BİZ DE MÜDAHİL OLACAĞIZ

Nevşehir Belediye Başkanı AKP'li Hasan Ünver de Meryem Ana Kilisesi'nde sütunlar arasındaki demirlerin kesildiğini kendilerinin gördüğünü, konunun yargıya intikal ettiğini söyledi.

Başkan Ünver, "Burada bir firma gelip bizden izinsiz olarak çekimler yapmış. Çekim yapıldığını daha sonra duyduk. Demirlerin de çekimlerden önce mi, sonra mı kesildiğini bilemiyoruz. Ancak, duyarlı bir vatandaş olayı yargıya intikal ettirmiş. Biz de müdahil olacağız. Konu, yargının yapacağı veya bilirkişilere yaptıracağı tespitten sonra netlik kazanacak" dedi. Başkan Ünver, yıkılma tehlikesi bulunan tarihi kilisenin bundan sonraki durumuyla ilgili ise şunları söyledi:

"Kilise bize tahsisli. Ancak, yeniden dönüşüm bölgesinde ıssız bir yerde kaldı. Buranın hudutlarının belirlenmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvuruda bulunmuştuk. Yazıya dün itibarıyla yanıt geldi ve kilisenin bulunduğu oturumun hudutları belli oldu. Şimdi Koruma Kurulu'nun onayıyla gereken düzenlemeler ve onarım yapılabilecek. Bu karar olmadan, girişimde bulunamıyorduk." (Radikal, Milliyet)

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2014, 15:32

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER