Çanakkale'de bulunan lahitlerden altın çıktı

Üçüncü lahit yarın açılacak

Çanakkale'de bulunan lahitlerden altın çıktı

Çanakkale Biga'ya bağlı Kemer Köyü'nde, su borusunu tamir etmek için kepçeyle yapılan kazı sırasında tesadüfen bulunan 3 lahitten ikisi bugün açıldı. Lahidin birinden altın takılar çıktı.

Çanakkale'nin Biga İlçesi'ne bağlı Kemer Köyü yakınlarında, su borusundaki patlağı onarmak için kepçeyle yapılan kazı sırasında ortaya çıkan 3 lahitten ikisi bugün açıldı.

Lahidin birinden altın takılar çıkarken, diğerinde değerli eşya bulunmadı. Üçüncü lahit ise yarın açılacak. 

Jandarmanın, güvenlik şeridiyle çevirdiği alanda yürütülen kurtarma kazısı sırasında, kazı ekibi tarafından lahitlerden ikisi bugün açıldı. İlk lahidin içinden bir avuç altın boncuk, yüzük, 3 adet mermi çekirdeği büyüklüğünde altın materyal, 2 adet broş, sapsız bir ayna çıktı.

Diğer lahitten ise değerli bir eşya çıkmadı. 

Kazı ekibinin, üçüncü lahidi ise yarın açacağı belirtildi. Lahitlerle ilgili tarihlendirmenin ise yapılacak detaylı incelemenin ardından kesinlik kazanacağı öğrenildi.

'İÇİNDE GERDANLIK GÖRMÜŞ'

Kemer Köyü sakinlerinden 72 yaşındaki Ali Koç, lahitler bulunduğu gün "Niye açtırtmıyorlar şimdi bu mezarları? Basın burada, herkes burada. Ne varsa dünya görsün, niye saklıyorlar. Kepçe operatörü ve muhtar lahitler bulunduğunda ilk anda içinde altın gerdanlık görmüş" dedi.

Lahitlerin bulunduğu 6 dönümlük tarlanın sahibi 40 yaşındaki İsmail Güler de "Buradan lahit çıkacağı aklımıza gelmemişti. İnşallah içinden iyi bir şey çıkar. Bize de faydası olur" dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2016, 10:53

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER