Bodrum'da kaya mezarları kaçak kazılarla tahrip edildi

Define arayanlar mezarları tahrip etti

Bodrum'da kaya mezarları kaçak kazılarla tahrip edildi

Bodrum Yarımadası'ndaki kaya mezarları define avcıları tarafından kaçak kazılarla tahrip edildi.

Yarımada genelinde birçok bölgede farklı devirlere ait tarihi kalıntılar bulunurken, bu bölgelerden bazılarında zaman zaman kaçık kazılar meydana geliyor. Define avcıları yaptıkları kaçak kazılarda tarihi ve doğal değerlere de zarar verirken, özellikle Göktepe’de yapılan kaçak kazılarda tarihi kaya mezarları tahrip ediliyor.

Yetkililer ve tarih uzmanları, Göktepe’de yapılan kaçak kazılarda gereksiz yere define arandığını belirterek, definecilerin Göktepe’de önemli bir şey bulamayacaklarını söylüyor.

Genelde Helenistik ve Roma dönemiyle tarihlendirilen bu mezarların çevresinde yapılan kaçak kazılar son yıllarda artış gösterirken, kazılar sonrasında tarihi mezarlar zarar görüyor. Yüzlerce kaya mezarının bulunduğu Göktepe, tarihi ve doğal yapısıyla Bodrum’un merkezinde eşsiz güzellikleriyle doğa tutkunlarını kendine çekerken, yaşanan bu tür olaylar vatandaşların da tepkisini çekiyor.

Çoğunluğu Helenistik ve Roma Devrine tarihlendirilen bu mezar odalarının çok azında yer yer fresk izlerine rastlanırken, bazı kaya mezarlarının cephelerinde adak taşlarının konduğu yuvalar görülmekte.

Arkeofili'de yer alan habere göre Bodrum’un genel manzarasını görmek, şehir surlarını izlemek isteyen birçok turistinde ziyaret ettiği Göktepe ve çevresinde meydana gelen kaçık kazılarla ilgili yetkililerin gerekli çalışmaları yaptığı ve yapmaya devam ettiği, bazı kaçak kazıların ise adli makamlarca soruşturulduğu öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2017, 13:45

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER