11 asırlık kilise kriko ile ayakta duruyor

Köylüler, Öşvank Kilisesi'ni korumak için çalınan sütunun yerine önce kütük koymuşlardı...

11 asırlık kilise kriko ile ayakta duruyor

Erzurum’un Uzundere İlçesi'ne bağlı Çamlıyamaç Köyü'ndeki köylülerin, 11 asırlık 'Öşvank Kilisesi'ni korumak için 5 yıl önce çalınan sütununun yerine konulan kütük çürümeye yüz tutunca, bu kez kriko ile önlem alındı.

Gürcü Kralı Kuropalat Adarnese'nin oğulları David ve Prens Bagralt tarafından 963- 973 yılları arasında yaptırılan ve yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya bulunan Öşvank Kilisesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilecek.

Uzundere Belediye Başkanı AKP’li Halis Özsoy, her yıl yüzlerce turistin ziyaret ettiği Öşvank Kilisesi'nin restorasyonunu Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacağını belirtti. Çamlıyamaç Köyü'ndeki Öşvank Kilisesi'nin 963 yılında Gürcüler tarafından yapıldığını kaydeden Özsoy şunları anlattı:

"Tahribata uğrayan, deprem geçiren ve kullanılmayan kilise zamanla yıpranmış. Yıpranan bölümlerden birisi de kiliseye girişteki sütun. Bu sütun yerinden çıkınca, kilisenin ana taşıyıcı sistemi zarar görmesin diye köylüler tarafından 2008 yıllarında ağaç direk dikildi. Fakat bu ağaç direk de zamanın tahribatına dayanamadı ve çürümeye başladı. Köylüler dahiyane bir proje geliştirerek, ağacın yanına vidalı bir kriko sistemiyle tutturmaya çalıştılar. Bu da köy halkının tarihi eserlere ne kadar sahip çıktığını gösteriyor. Buranın restorasyonu için Kültür ve Turzim Bakanlığı tarafından ihalesi yapıldı. Bununla ilgili projeler hazırlanıyor. Öşvank Kilisesi göründüğü kadar küçük değil. Arka tarafta yatakhane ve yemekhane gibi çeşitli sosyal ihtiyaçların görüldüğü bölümler var. O bölümle ilgili de şu anda restitüsyon çalışmaları devam etmekte. Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na sunulacak ve kabul edildiğinde çalışmalara başlanacak."

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2013, 11:20
YORUM EKLE