Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kentte yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler vermek için basın toplantısı düzenledi.

Toplantının ardından Özcan, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Özcan'a, ABD İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell'in göreve geldikten sonra ziyaret talebini reddettiği hatırlatılarak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, İngiltere Büyükelçisi Dominick Chilcott ve ABD Büyükelçisi Jeffry Flake ile görüşmeleriyle ilgili yorumu soruldu.

"EMPERYALİSTLERİN UŞAKLIĞINI YAPMAM"

Özcan, Amerika’nın dost olamayacağını söyleyerek şunları kaydetti:

“Kimin kiminle görüşeceğine ben karar veremem. Bu ülke üzerine emperyal planlar kuran, 12 Eylül’ü gerçekleştiren, 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren, PKK denilen terör örgütünü kuran ve hala yardım etmeye devam eden, FETÖ terör örgütünü kuran, şimdi de sığınmacı istilasıyla ülkeyi karıştırmaya çalışan Amerika; bu taktiklerinden vazgeçmediği sürece benim kapımdan bir tek Amerikalı yetkili giremez. Ben dönmem yolumdan, dönen dönsün.

İsteyen Amerikalılarla kol kola girsin, isteyen İngilizlerle kol kola girsin. Bu beni ilgilendirmiyor. Ben anti-emperyalistim. Benim ülkeme zarar veren bir ülke, benim stratejik dostum olamaz. Bizim parti yetkililerine de söylüyorum. Amerika her zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin düşmanı olmuştur. Ayıdan post Amerika’dan dost olmaz. Ben bu anlayıştayım. Bugün bu görevdeyim, yarın başka görevde olurum ama benim Amerika ile işim olmaz. Emperyalistlerin uşaklığını yapmam."

NE OLMUŞTU?

İstanbul’da geçtiğimiz hafta  etkili olan kar yağ yağışı özellikle kara ve deniz trafiğini felç etmiş İBB ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, iktidarın eleştirilerine maruz kalmıştı.

İmamoğlu’nun balıkçıda yemek MOBESE görüntüleriyle iktidara yakın medyaya servis edilmiş, İmamoğlu MOBESE olayının peşini bırakmayacağını söylemişti.

İngiliz Büyükelçisi ile yediği yemeğe de değinen Ekrem İmamoğlu, bu yemeğin eşli olarak 20-25 gün önce netleştirildiğini, 23 yıldır gittiği balıkçının her yerinin pencere olan kamusal bir alan olduğunu söyleyerek gizli bir iş yapmadığının altını çizdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, ‘‘Benim yoğun bir gündemde çalışırken böyle bir yemeğe gitme meselemin bu kadar gündeme taşıtılmasını ve bu süreçle ilgili manipülasyonu şaşkınlıkla takip ettiğimi ifade etmek isterim. Bir büyükelçi ile, Türkiye'nin en yoğun ilişkide bulunduğu bir ülkenin ana temsilcisi ile yenilen bir yemekten bahsediyoruz. Orada yaşanan bazı hususlar beni üzmüştür tabii ki, neticede şeffaf bir yemekti. Sayın Büyükelçi bu kara rağmen verdiği söz gereği bir gün önce Ankara'dan İstanbul'a gelmişti. Gün boyu yaptığım çalışmalardan sonra bir vakit dilimi ayırıp sohbet ettik; ülkemizi, İngiltere ilişkilerini konuştuk. Bir belediye başkanının 1-2 saat başka bir yere gitmesi kadar doğal bir şey olamaz. Sahada on binlerce kişi var, yardımcılarım, genel sekreterim var’’ dedi.