Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu’nun Çaydurt Yuva köyündeki zehirlenmelerin, şehir suyu şebekeleri ile ilgili olmadığını açıkladı.

Özcan, “Burası belediyemize ait bir mahalle değil, öncelikle onu söyleyeyim. Ulusal basında; Sayın Sağlık Bakanı 'Salgın vakaları sudan kaynaklandı' dedikten sonra, sürekli bizi arıyorlar. Arkada görmüş olduğunuz depo bize ait bir depo değil. Eğer 'sudan kaynaklandı' iddiası varsa; belediyemizin, şehir suyu şebekesi ile bir alakası yok. İl Özel İdaresi tarafından geçmişte yapılmış bir depo. Ve bu depodan da bu mahalle besleniyor” dedi.

Özcan, açıklamasında şunları söyledi:

“Şu anda Çaydurt köyündeyiz. Ulusal basına düşen haberlerin kaynağı burası. Burası, belediyemize ait bir mahalle değil, öncelikle onu söyleyeyim. Ulusal basında; Sayın Sağlık Bakanı'nın tweetinden sonra, ‘Salgın vakaları sudan kaynaklandı’ dedikten sonra, sürekli bizi arıyorlar. Arkada görmüş olduğunuz depo bize ait bir depo değil. Buradaki yerleşim bölgesinin suyu Bolu Belediyesi tarafından verilmemektedir. Belediyemizin, şehir suyu şebekesi ile bir alakası yok. Farklı bir kaynaktan geliyor. İl Özel İdaresi tarafından geçmişte yapılmış bir depo. Ve bu depodan da bu mahalle besleniyor.

"ANKARA’YA GÖNDERİLEN NUMUNELERDEN HERHANGİ BİR SONUÇ ÇIKMAMIŞ"

Ben buraya gelmeden önce hastaneye de gittim. Gerçekten çok ciddiye alınacak bir konu. Basit bir zehirlenme vakasına benzemiyor.

Doktorların ifadesine göre; trombosit değerlerinde anormal bir şekilde artışlar düşüşler oluyor, böbrekler çalışmaz duruma geliyor. Birazdan Hıfzıssıhha Kurulu toplantısına da gideceğim. Aileleri de ziyaret ettik. Daha çok çocukların, kadınların ve yaşlıların etkilendiği görülüyor.

Şu ana kadar bize gelen bilgilere göre; Ankara’ya gönderilen numunelerden herhangi bir sonuç çıkmamış. Halen de hastalar buradan çeşitli hastanelere naklediliyor. Biraz önce de ambulans buradaydı. Allah beterinden korusun. İnşallah bir an önce hastanede olan, yoğum bakımda olan vatandaşlarımızın, kardeşlerimizin, büyüklerimizin sağlığına kavuşmasını temenni ediyorum.”

NE OLMUŞTU?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün akşam saatlerinde sosyal medya hesabından, “Bolu’nun Çaydurt Yuva Köyü bölgesinde içme suyundan etkilenen 30 çocuk ve 22 yetişkin hastanelere nakledilmiştir. 31 kişinin tedavisi tamamlandı. 10’u yoğun bakımda olmak üzere, 21 kişinin tedavisi sürüyor. Çaydurt Yuva Köyü sakinlerine geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Ardından Bolu Valiliği’nden yapılan açıklamada; “Zehirlenme şüphesi üzerine vatandaşlarımıza yapılan tetkik ve değerlendirmeler sonucu 8 vatandaşımızın tedavisi ilimizde devam etmekte olup, 12 vatandaşımız tedbir amaçlı çevre illerde bulunan sağlık kuruluşlarına sevk edilmiştir. Vatandaşlarımızın tedavi süreçleri yakinen ve titizlikle takip edilmektedir” denilmişti.

Valilik açıklamasında, incelemelerin yapılması için İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Gıda Kontrol ve Laboratuvar Müdürlüğü ekiplerince su deposu ve şebeke suyu ile gıdalardan numuneler alındığı; köyde geniş kapsamlı tarama yapıldığı belirtilmişti.

Kaynak: ANKA