Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'ın, eski hükümet görevlileri ile ABD ve NATO askerleriyle çalıştığından şüphelenilen kişileri 'kara listeye' aldığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler'e (BM) istihbarat bilgisi sağlayan Norveç merkezli Küresel Analiz Merkezi'nin hazırladığı raporda, Taliban'ın kapı kapı dolaşıp kara listeye aldığı isimleri aradığı kaydedildi.

Yeni yönetim vizyonu konusunda dünyaya ılımlı mesajlar vermeye çalışan Taliban'ın, yabancı birliklerle iş birliği yapanların yakalanması için 'çalışmaları hızlandırdığı' ileri sürüldü.

Raporda, "Taliban, eski yönetimle bağlantılı kişilerin ve iş birlikçilerinin yakalanması için çalışmaları yoğunlaştırıyor ve söz konusu kişilerin teslim olmaması durumunda, ailelerini hedef alarak şeriat kanunlarına göre cezalandırıyor" ifadelerine yer verildi. Askeri, polis ve soruşturma birimlerinde görev yapanların 'özellikle risk altında' olduğunu yazan grup, raporda eski hükümet için çalıştığı iddia edilen bir kişiye gönderilen mektuba da yer verdi. Bu hafta başkent Kabil'deki evinden Taliban tarafından alıkonulan kişiye gönderilen mektupta, "Eğer Taliban'a rapor vermezseniz, bunun yerine aile üyeleriniz tutuklanacak. Siz ve aileniz şeriat hukukuna göre yargılanacaksınız" denildiği aktarıldı.

Daha önce Deutsche Welle (DW), Taliban'ın bir editörün ailesine saldırdığını ve bir akrabasının öldürüldüğünü açıklamıştı.

Haberde, Taliban'ın en az üç DW muhabirinin evinde arama yaptığı belirtilmişti.

Geçtiğimiz günlerde Taliban ilk basın toplantısını düzenlemiş, "Bize karşı 20 yıl boyunca savaşan binlerce asker affedildi" diyen Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid "Taliban'dan kimse zarar vermeyecek. Kapınızı çalmayacak. Sizi sorguya çekmeyecek" açıklamasını yapmıştı.

Kaynak: Duvar