Afganistan'dan gelen ve dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Taliban heyeti, Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan ile görüştü.

Altan, "Kendilerinden yardımlar konusunda ihtiyaçlarını dinledik. İnsani yardımlar konusunda faaliyetlerimiz devam edecek" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün yaptığı açıklamada, Taliban heyetinin Kızılay, AFAD, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile görüşeceğini söyledi.

Taliban yönetiminin Dışişleri Bakanı Emirhan Muttaki ve beraberindekiler dün Ankara'ya geldi.

Bugün Türk Kızılay'ına giden Taliban heyeti, Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan ile görüştü. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından Altan ve Muttaki açıklama yaptı.

Kızılay Genel Müdürü Altan, görüşmeye dair şunları söyledi:

"Özellikle 2018 yılında açmış olduğumuz Afganistan delegasyonumuzu, şu ana kadar yaptığı ve yeni yönetim döneminde yapmış olduğu yardımları konuştuk. Kendilerinden de yardımlar konusunda ihtiyaçlarını dinledik. Hangi konularda yardımlar yapılabileceğini duyduk. İnsani yardımlar konusunda faaliyetlerimiz devam edecek. Kendileri bu konuda bize destek verecekler. Oradaki arkadaşlarımızın çalışmalarına önem veriyorlar. Türk halkına yapılan yardımlardan dolayı teşekkür ediyorlar"

"Özellikle insani yardımlar, kış yardımları; başta yakacak ve kıyafet olmak üzere kıtlıkla alakalı sorun var. Sağlıklı içme suyu sorunları var. Eğitimde kırtasiye ve benzeri talepleri var. Bunun yanında bizim kalkınma yardımlarımız var. Şu ana kadar orada Afganistan'dan göçü engellemek için 65 tane küçük iş yeri açtık. Bu iş yerlerinin devamını talep ediyorlar. Özellikle dul, yetim ailelere de yardımların artırılmasını talep ediyorlar."

Emirhan ​Muttaki, Kızılay'ın ardından AFAD'da görüşmelerini sürdürüyor.

Muttaki ve beraberindeki heyetin Dışişleri Bakanlığında Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi, Türkiye'nin resmen tanımadığı Taliban'ın bir NATO ülkesine yaptığı ilk ziyaret olması açısından dikkat çekiyor.