Yunanistan anamuhalefet Sol Koalisyon (SYRİZA) lideri Aleksis Çipras, "Tarih, vatanımızın kapısını vuruyor. Ülke, SYRİZA'nın kapısını vuruyor. Pazar günü halkın tarihi bir zaferi olacaktır. Korku sona erdi. Umut ulaştı ve hiç kimse durduramayacak" dedi.

Yunanistan'da Pazar günü yapılacak erken genel seçimlere kısa bir süre kala tüm anketlerde 5 puan önde giden anamuhalefet SYRİZA, başkent Atina'da büyük mitingini dün akşam yaptı. Omonia Meydanı'nda gerçekleşen mitinge her yaştan onbinlerce vatandaş katıldı. Yoğun katılıma dikkat çeken gözlemciler, anketlerde iktidar partisi muhafazakar Yeni Demokrasi'ye 5 puan fark atan SYRİZA'nın seçimlerden zaferle çıkması bekleniyor.

SYRİZA'nın 40 yaşındaki genç lideri Çipras, yaptığı konuşmada partisinin hayata geçireceği ekonomi politikası ile iktidarı devralmaları durumunda uygulamaya geçirecekleri vaatlerini anlattı.

'Pazartesi gününden sonra tam olarak zor bir işi devralacağımızın farkındayım' diyen Çipras, "Büyük çarpışma için takip edeceğimiz yol kararlılık, inanç ve arzu gerektiriyor. Her şeyden önce temiz eller gerekli. Net karar. Net pozisyon. Üçü de bizde var." şeklinde devam etti.

ÖDP LİDERİ ALPER TAŞ MİTİNGE KATILDI


SYRİZA'nın Atina'daki büyük mitingini dünyanın dört bir tarafından sol parti temsilcileri ile sendika yetkilileri izledi. Mitinge Avrupa Sol Partisi Başkanı Pierre Laurent ile Türkiye'den Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) lideri Alper Taş da katıldı. Konuşmasının sonunda ise sahneye İspanya Podemos Partisi lideri Pablo İglesias'ı davet eden Çipras, İglesias ile birlikte halkı selamladı.

SYRİZA'NIN SEÇİM VAATLERİ

Çipras'sın açıkladığı seçim vaatlerini ise şöyle:

1- 300 bin aileye bedava elektrik sağlanacak.

2- 400 bin aileye yiyecek ve ilaç yardımı yapılacak.

3- 25 bin aileye konut yardımı uygulamaya sokulacak.

4- İşsizlere ve muhtaçlara ulaşım kartı verilecek.

5- Ulaşım ve ısınmada kullanılan yakıttan (fuel oil) alınan vergi kaldırılacak.

6- Emeklilere en az 700 Euro olmak şartıyla 13. maaş tekrar verilecek.

7- Pontuslu göçmenlerin kesilen aylıkları tekrar bağlanacak.

8- En düşük maaş 751 Euro olacak.

9- 200 bin kişiye iş imkanı sağlanacak.

10- Toplu sözleşmeler yeniden yapılabilecek; toplu işten çıkarılmalara engel olunacak.

11- İlk konutlara bankalar tarafından haciz konulamayacak.

12- 12 bin Euro'ya gelir vergisi alınmayacak.