1984 yılında kurdukları Telkarispor’un, 1994 yılında Avrupa’ya gerçekleşen yoğun göçler nedeniyle kapatmak zorunda kalan Süryani toplumu, “Midyat Turabdinspor” adında yeni bir spor kulübü kurdu.

Midyat Turabdinspor Kulübü Başkanı Mesut Aslan, Avrupa’daki Süryanilerin kulübe yoğun ilgi gösterdiklerini söyledi.

TELKARİSPOR’UN DEVAMI

Midyat’ta yaşayan Süryanilerin 1984 yılında kurdukları Telkarispor Kulübü, 10 yıl sonra Avrupa’ya olan yoğun göçler nedeniyle kapanmıştı. Telkarispor’un kapanmasından 23 yıl sonra kurulan kulübe , Süryani toplumunun yoğun yaşadıkları bölge olan Tur Abdin’den esinlenerek Midyat Turabdinspor adı verildi.

Mavi - beyaz renkli formayla Mardin İkinci Amatör Ligi’nde mücadele edecek olan kulübün logosunda ağzında zeytin dalı bulunan beyaz güvercin bulunuyor. Kulübün birçok meslek grubundan üyesi bulunuyor.

‘AMACIMIZ GENÇLERİ KAYNAŞTIRMAK’

Projenin yıllardır hayalini kurduklarını söyleyen kulübün başkanı Mesut Aslan, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Yaklaşık 20 yıl öncesine kadar faal bir takımımız vardı zaten. Süryaniler göç ettikten sonra o kulüp de mecburen kapandı. Biz onun devamını, artık bir şekilde Süryanilerin ismini ve Midyat'ın ismini kozmopolit olarak daha çok duyurmak istedik. O yüzden kurduk bu kulübü. Süryani gençler bir araya gelip bunları yapma hayalindeydik ve bunu gerçekleştirdik. Bizim takımda din, dil, mezhep, ırk ve hiçbir halktan ayrım olmaksızın beraber bu yola çıkacağız. Amacımız, Midyat'ı daha ileri liglere, en azından profesyonel lige taşıyabilmek adına bir adım atmaktı. Midyat’taki tüm gençleri beraber kaynaştırıp daha güzel bir zamanlar geçirmelerini, daha çok beraber sosyal aktivite gerçekleştirmeleri için en azından daha bir kardeş olduklarını göstermek için bu yola çıktık ve gerçekleşirdik." 

(Kaynak: Agos)