Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13'üncü Büyükelçiler Konferansı'nın son gününde yaptığı kapanış konuşmasın Suriyeli muhaliflerin tepkisini çekti.

Erdoğan'ın Soçi ziyareti sonrasında verilen Esad'la görüşme sinyalinin ardından Çavuşoğlu'nun, "Suriye'de muhaliflerle rejimi anlaştırmalıyız" açıklaması TSK'nın korumasında bulunan Azez'de gösterilere neden oldu.

Azez kentindeki Suriyeli muhalifler, Türk bayrağı yakarak TSK'ya ait zırhlı araçları taşladı.

Sosyal medyada yayılan görüntülerde Suriyeli grupların Azez Emniyet Müdürlüğü'nü basma girişiminde bulunduğu görüldü.

Olayların ardından Suriye'de görevli TSK personeli alarm durumuna geçti.

Görüntülerde Türk bayrağının yakıldığı görülürken, Türkiye tarafından Azez'e yapılan Osmanlı Millet Parkı'nın da tahrip edildiği aktarıldı.

İDLİB VE HALEP'TE DE GÖSTERİLER BEKLENİYOR

Dün akşam Azez'de yaşanan gösterilerin ardından Suriye'de İdlib ve Halep başta olmak üzere birçok kentte yeni gösteriler düzenlenmesi bekleniyordu.

Cuma namazı sonrasında birçok şehirde Esad muhalifleri toplanarak Türkiye karşıtı sloganlar attı. Gösterilerde Erdoğan ile Esad'ın olası görüşmesine ilişkin, 'katille barış olmaz' sloganları atıldı.

Bölgedeki kaynakların aktardığına göre siviller, Türkiye'nin bölgeyi yeniden Esad kontrolüne bırakmasından endişe ediyor. Bu nedenle Erdoğan ile Esad arasında yapılacak bir görüşme tedirginlik yaratıyor.

Bölgedeki kaynaklar şu ana kadar 14 şehirde Çavuşoğlu'nun açıklamalarının ardından gösteriler düzenlendiğini belirtiyor.

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA: REJİM AYAK SÜRÜYOR

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç'in konuyla ilgili soru üzerine açıklaması şöyle oldu:

"Türkiye, Suriye ihtilafının başından beri bu ülkedeki krize halkın meşru beklentileri doğrultusunda çözüm bulunması için en çok çaba harcayan ülke olmuştur.

Bu çerçevede, Türkiye sahada ateşkesin muhafaza edilmesinde ve Astana ve Cenevre süreçleri vasıtasıyla Anayasa Komitesi'nin kurulmasında öncü rol oynamış, muhalefete ve Müzakere Heyetine siyasi süreçte tam destek vermiştir. Halihazırda, rejimin ayak sürümesi nedeniyle bu süreç ilerlememektedir. Sayın Bakanımızın dün ifade ettiği hususlar da buna işaret etmektedir.

Milyonlarca Suriyeliye geçici koruma sağlayan Türkiye, mültecilerin gönüllü ve güvenli geri dönüşleri için uygun şartların hazırlanması ve ihtilafa BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararında ortaya konulan yol haritası uyarınca çözüm bulunması yönündeki çabalara aktif katkısını sürdürmektedir.

Türkiye, uluslararası toplumun tüm paydaşlarıyla işbirliği içinde bu ihtilafa Suriye halkının beklentileri doğrultusunda kalıcı bir çözüm bulunmasına yönelik çabalara güçlü katkı sağlamaya devam edecektir.

Suriye halkıyla dayanışmamız sürecektir."