Suriyeli Kürtlerden Şam'a yanıt

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, “Diyalog yoluyla çözümden yanayız” açıklaması yaptı

Güncel 19.03.2019 - 18:30 19.03.2019 - 18:30

Suriye Savunma Bakanı General Ali Abdullah Eyüp’ün ‘ya uzlaşma ya savaş’ ültimatomu verdiği Suriyeli Kürtlerden yanıt geldi.

Suriye’nin kuzeydoğusunu kontrol eden ve eylül ayında ilan edilen Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, “Diyalog yoluyla çözümden yanayız” açıklaması yaptı.

Yazılı açıklamada, “Savunma Bakanı’nın SDG’ye yönelik açıklamaları, Şam’ın ırkçı politikalarının devamı niteliğindedir. Bu yaklaşım ülkeyi felakete sürükler. SDG’ye karşı kullanılan tehditkâr dil, sadece ülkeyi bölmek isteyen güçlerin işine yarar” denildi.

SURİYELİ BAKAN NE DEDİ?

Suriye Savunma Bakanı Eyüb dün Şam’da İran ve Irak Genelkurmay Başkanlarının da katıldığı bir basın toplantısında konuşmuş ve Suriye topraklarının tamamının merkezi hükümetin yönetimi altına gireceğini söylemişti. Eyüb, Kürt silahlı gücü YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) elindeki toprakların geri alınacağını ifade etmiş ve “Bu iki şekilde yapılabilir: Ya uzlaşıyla olacak, ya da askeri operasyonlar yoluyla” demişti.

ABD’nin Suriye’den çekilme kararını 19 Aralık’ta açıklamasının ardından Kürtler ile Şam yönetimi arasında müzakere süreci başlatılmış ancak taraflar özellikle Kürtlerin özerklik talebi üzerinde uzlaşamazken, Washington’dan çekilme konusunda gelen geri adım sinyalleri de bu görüşmeleri duraksatmıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@