Suriyeli Kürtler, Türkiye'nin kontrolündeki güvenli bölge planına karşı çıktı

Üst düzey Suriyeli Kürt yetkili Bedran Çiya Kurd, Türkiye ve ABD tarafından Suriye'nin kuzeyi için ortaya atılan güvenli bölge fikrini reddettiklerini belirtti. Associated Press haber ajansına konuşan Kürt yetkili, böyle bir eylemin, yeni bir kılıfla gerçekleştirilen bir Türk işgali anlamına geleceğini ifade etti.

Kurd, "Suriye'nin kuzeyi ve doğusundaki (Kürt) özerk demokratik yönetim, güvenli bölgeler kisvesi altındaki bu tarz planları reddediyor. Çünkü bunlar, söz konusu bölgelere yönelik yeni bir tür saldırı ya da tehdit teşkil ediyor" dedi.

Kurd, Suriye'nin kuzeyindeki Kürt yönetiminin sadece uluslararası güçlerin görev yaptığı Birleşmiş Milletler (BM) himayesindeki bir güvenli bölgeyi kabul edeceğini söyledi. Kürt yekili, BM bünyesindeki uluslararası güçlerin alternatifinin ise Suriye hükümetine bağlı birliklerin olabileceğini belirtti.

"KONTROL TÜRKİYE'DE OLACAK" DEMİŞTİ

Gözden kaçırmayın

California'da kiliseye silahlı saldırı: En az 1 ölü California'da kiliseye silahlı saldırı: En az 1 ölü

Suriye'nin kuzeyine ilişkin güvenli bölge planına dair bugün Ankara'dan üst üste açıklamalar geldi. Son olarak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kurulması planlanan güvenli bölgenin kontrolünün Türkiye'de olacağını söylemişti