İstanbul Avcılar'da ilkokul düzeyinde öğretime katılan Suriyeli göçmen çocuklara, ülkelerindeki tarih kitaplarında "işgalci" olarak gösterilen Osmanlı padişahlarını "ortak değerimiz" olarak tanıtan ders kitapları dağıtıldı. Kitap, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu'nun onayıyla dağıtıldı.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli sığınmacı 680 çocuğun İstanbul Avcılar'daki ilkokul düzeyindeki eğitimi sürerken, derslerinde okutulan kitaplar, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu'nun kontrolünden geçirildi. Bu nedenle dağıtımı geciken kitaplarda Hatay, Türkiye toprağında ve Osmanlı padişahları iki ülkenin ortak değeri olarak gösterildi.

İç savaştan aileleri ile kaçan ailelerin çocukların eğitimden mahrum kalmaması amacıyla hazırlanan proje Avcılar Milli Eğitim Müdürü Emin Engin tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne iletildi. Kabul dilerek uygulanan proje uyarınca Avcılar'daki Atatürk Ortaokulu, öğleden sonra Suriyeli miniklere açıldı.

Uluslararası Şefkat Der'in çabaları ile Avcılar'da sınıfları Suriyeli miniklere açılan okul, sığınmacılardan büyük ilgi gördü. Atatürk Ortaokulu Müdürü Polat Ercan, aynı binada ilkokul düzeyinde açılan 17 sınıfta 680 Suriyeli ve ortaokul düzeyinde 42 sınıfta 1250 Türk öğrencileri olduğunu söyledi. Ercan, büyük talep üzerine Suriyeli öğrenci kaydını dondurduklarını, iki ülke öğrencilerinin binaya girip çıkarken birbirlerini görmedikleri anlatırken, "Türk öğrencilerimiz 08.20'de derse giriyor, 15.00'te çıkıyor. Bu saatten sonra Suriyeli öğrenciler saat 20.00'ye kadar eğitim ve öğretim görüyor. Tekli eğitimden, ikili öğretime dönüştük. Mesaim saat 07.00'de başlıyor, saat 20.00'ye kadar devam ediyor. Suriyeliler servislerine binip gittikten sonra okulu kapatıyoruz" dedi.

Avcılar'daki okulda ücretleri Şefkat Der tarafından karşılanan Suriyeli 20 öğretmen ve gönüllü tercüman bulunuyor. Arapça müfredata tabi Suriyeli öğrencilere Halk Eğitim Merkezi'nden görevlendirilen 2 Türk öğretmen Suriyeli çocuklara haftada 3'er saat Türkçe veriyor. Okul Müdürü Ercan Polat, Suriyeli çocuklara verilen derslerdeki kitaplarda Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu'nca düzenlemeler yapıldığını anlatırken şöyle dedi:

"Suriye'deki müfredat ve ders kitaplarında daha önce Hatay, Suriye toprağı olarak gösteriliyordu. Buradaki yeni müfredatta Hatay, Suriye'nin değil Türkiye topraklarında. Suriye'deki tarih kitaplarında Osmanlı padişahları 'işgalci' olarak gösteriliyor. Buradaki yeni müfredatta Osmanlı padişahlarının 'ortak değerimiz' olduğu Fatih Sultan Mehmed, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman'ın onların da padişahları olduğu yer alıyor. Severek, isteyerek müfredatlarında değişikliğe girdiler. Gelenek-göreneklerimizde fazla bir farklılık yok. Öğrenciler her yerde aynı. Bunları sokaktan kurtarmak, bir şeyler öğrendiklerini görmek bizi mutlu ediyor. Mesaimiz artıyor, hiç sıkıntı değil. Yeter ki güzel şeyler çıksın."

Okul Müdürü Ercan, en büyük sıkıntının servis konusunda çekildiğini Avcılar dışından, Beylikdüzü, Esenyurt'un bir kısmından hatta Şişli'den çocuklarını göndermeye çalışan Suriyeler olduğunu belirtirken, "Beylikdüzü için de okul açma hazırlıkları var. Ancak, merkez Avcılar gibi görünüyor. Bize geliyorlar; 'Nasıl planladınız, nasıl yaptınız' diye soruyorlar. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz" diye konuştu. (CNN Türk)