Başbakanlık'tan yapılan açıklamada Akçakale'de 5 kişinin ölümüne neden olan olay sonrasında Suriye'deki bazı hedeflerin vurulduğu bildirildi.

 

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada Suriye'ye karşılık verildiği bildirildi.

 

Açıklamada "Sınır bölgesindeki silahlı kuvvetlerimiz, angajman kuralları çerçevesinde anında karşılık vermiş ve radarla tespit edilen Suriye'deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur" denildi.

 

Açıklamada ayrıca NATO'nun acil olarak toplanacağı bilgisi de yer aldı.

 

Başbakanlık'tan yapılan açıklama şu şekilde:

"Bugün saat 16.30 sularında Suriye rejim güçlerince açılan top ateşi sonucunda, Şanlıurfa’ya bağlı Akçakale ilçemizde 5 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 9 vatandaşımız da yaralanmıştır.

 

Bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki silahlı kuvvetlerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş; radarla tespit edilen Suriye’deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur.

 

Olayla ilgili olarak Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Dışişleri Bakanlığımız tarafından gerekli diplomatik girişimler derhal başlatılarak, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun ve Birleşmiş Milletler Konseyi üyesi bazı ülkelerin dışişleri bakanları ile telefon görüşmeleri yapılmıştır.

 

Bu çerçevede NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile de bir telefon görüşmesi yapılmış; NATO Konseyi’nin acil olarak toplanması kararlaştırılmıştır.

 

Türkiye, angajman kuralları ve uluslararası hukuk çerçevesinde, Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır.

 

Olayda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabır ve metanet; yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.

 

Kamuoyuna duyurulur."

 

OLAY SURİYE BASININDA

TSK'nın Şam yönetimine ait bazı askeri hedefleri vurması Suriye basınında da yer aldı. Haberde İdlib kentindeki bazı hedeflerin vurulduğu duyuruldu. Türkiye'nin top atışında ölen ya da yaralanan olup olmadığı yönünde henüz bir bilgi yok.