Beyoğlu'nda toplanan çeşitli Alevi dernekleri, sendikalar ve siyasi partiler Suriye'de rejime karşı savaşan gruplar tarafından öldürülen Alevileri anarak protesto eylemi yaptı.

Galatasaray Meydanı'nda dün saat 19.00 sıralarında toplanan Alevi dernekleri ve bazı sendikalara üye 100'den fazla kişi, El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra Cephesi tarafından katledilen Alevileri anarak protesto eylemi yaptı.

Ellerinde pankart, döviz ve Suriye bayrakları bulunan protestocular çeşitli sloganlar attı.

'KATLİAMA SESSİZ KALMAK İNSANLIK SUÇUDUR'

Radikal'de yer alan habere göre, Alevi dernekleri adına basın açıklaması yapan Selin Yalıncakoğlu, “25 Nisan 2015 tarihinde onlarca can katledilerek öldürülmüş, onlarca can ise halen kayıp ve rehin oldukları bildirilmektedir. Tüm dünya ülkelerine sesleniyoruz. Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren işgalci, katliamcı çetelerin, inanç ve etnik yapılarından dolayı halklar ve inaçlar üzerindeki katliamlarına sessiz kalmayınız. Sessiz kalmak, insanlık suçudur. Başta Türkiye devleti hükümeti olmak üzere, silah ve her türlü lojistik desteğinizi kesiniz. İşgalci, katliamcı ve tecavüzcü çetelere ülke sınırlarınızı derhal kapatınız. Kendisinden başkasına yaşam hakkı vermeyen bu anlayış, Muhammed Mustafa'nın hak kelamı değil, Ali El Murtaza'nın canını serdiği değil, Hüseyin'in Kerbela'da karşı durduğu yalan ve talan anlayıştır" dedi.