Rusya, Suriye'de ilk güvenli bölgenin kurulması için anlaşma imzalandığını açıkladı.

Mısır'ın başkenti Kahire'de imzalanan anlaşma ile çatışmasızlık bölgesinin sınırları ve kontrol edecek güçlerin yerleri belirlenirken, ilk güvenli bölge, Şam'ın Doğu Guta bölgesinde kurulacak.

Bu açıklamanın ardından da, Suriye ordusu Doğu Guta’da ateşkes ilan edildiğini duyurdu. Suriye ordusunun açıklamasında, “Doğu Guta’nın bazı bölgelerinde ateşkes ilan edildi. Herhangi bir ihlale uygun karşılık verilecektir” denildi.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında "Bu belgelerle gerilimi azaltma bölgesinin sınırları, konuşlanma bölgeleri ayrıca insani yardımda kullanılacak rotalar ve siviller için güvenli geçiş belirlendi" ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık Şam'ın Doğu Guta bölgesine gidecek ilk insani yardım konvoyunun da en yakın zamanda ulaşmasının beklendiğini belirtti.

İnsani yardımın bölgedeki yaralı sivillerin tahliyesinin ardından yapılacağı da açıklandı.

​Anlaşmanın Astana müzakerelerindeki gelişmeler çerçevesinde Suriyeli 'ılımlı muhaliflerle' Mısır tarafının arabuluculuğu ile yapılan görüşmelerin ardından geldiği de belirtildi.

7 Temmuz'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya, Ürdün ve ABD'den uzmanların Suriye'nin güneybatı bölgelerinde gerilimi azaltma bölgeleri kurulması hakkında memorandum imzaladığını duyurmuştu.

Ateşkes 9 Temmuz'da yürürlüğe girmişti.

Rusya, İran ve Türkiye'nin Suriye'deki ateşkesin garantörü durumunda. 3 ülke Suriye'de 4 güvenli bölge kurulması konusunda 6 Mayıs'ta memorandum imzalamıştı.

(Kaynak: Sputnik)