Suriye Hükümeti, El Kaide örgütünün Suriye kolu olan Nusra Cephesi'nin de aralarında bulunduğu örgütlerin, İdlib ili ve Cisr kasabasına yönelik düzenledikleri saldırılara Türk Ordusu'nun aktif destek verdiğini iddia etti.

Suriye devlet televizyonunun haberine göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı, "Terör gruplarının saldırıları, Türk Ordusu'nun lojistik ve ateş desteğiyle gerçekleştirildi" açıklamasını yaptı.

Açıklamada, "Bu, Suriye'ye doğrudan saldırıdır" ifadelerine yer verildi.

El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi'nin öncülüğündeki 'muhalif gruplar', mart ayı sonlarında İdlib'i ele geçirmişti. Nusra Cephesi militanları, geçtiğimiz Cumartesi günü İdlib'in 55 kilometre güneybatısında yer alan Cisr'i de kontrol altına aldıklarını duyurmuştu. Militanlar, Humus bölgesine doğru ilerlemeye devam ediyorlar.

Şam yönetimi, birçok kez Türkiye ve Suudi Arabistan'ı teröristlere askeri ve mali destek vermekle suçlayarak, uluslararası toplumu ve BMGK'yı kınamaya çağırmıştı.

Öte yandan Türkiye, Suudi Arabistan ve ABD, Suriye ordusuna karşı savaşan 'ılımlı' muhalifler için silah eğitimi ile desteğe devam kararı almıştı.

Suriye'de iç savaş Mart 2011'den bu yana devam ediyor. Silahlı çatışmalarda 220 binden fazla kişinin öldüğü belirtiliyor. (Hürriyet)