Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Türk yetkililerin ülkeyi terk etmelerini istediği yönündeki haberleri yalanladı.

SMDK üyesi Abdullah Gedo, yaptığı açıklamada, Türk yetkililerin koalisyon liderlerinden ülkeyi terk etmelerini istediği haberlerinin 'asılsız' olduğunu söyledi.

Abdula Gedo, aksine, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun SMDK Başkanı Salim Muslat, Müzakere Komisyonu Başkanı Bedir Camus ve Suriye Geçici Hükümet Başkanı Abdurrahman Mustafa'yla bir araya geldiği görüşmede, muhalefetin BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararı çerçevesinde, siyasi sürece katkısını desteklediğini söylediğini kaydetti.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Tasnim, özel haberinde, Ankara'nın Suriye Muhalefeti Ulusal Koalisyonu'ndan Türkiye'yi terk etmesini ve kendilerine başka bir yer bulmasını istediğini iddia etmişti.

Birkaç kaynağa dayandırılan haberde, Şam'la ilişkilerini gözden geçiren Türkiye'den bir yetkilinin geçen hafta SMDK Başkanı Salim Muslat'la toplantı yaptığı ve muhalif grupların Türkiye'den ayrılması talimatını aktardığı kaydedilmişti.