Suriye'de muhalifler ve Şam yönetimi arasında arabulucu ekiple birlikte görüşmeler sürerken muhalif gruplardan biri olan Hmeymim Grubu'nun 10 maddelik bir anayasa taslağı önerdiği kaydedildi

Gözden kaçırmayın

NATO: Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğini engelleme niyeti yok NATO: Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğini engelleme niyeti yok
Cenevre'deki Suriyeli muhalif gruplardan biri olan Hmeymim Grubu'nun, BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya 10 maddeden oluşan yeni bir anayasa taslağı sunduklarını belirtildi.

RİA Novosti'ye konuşan Hmeymim Grubu sözcüsü Mais Kride, "Anayasa taslağımızı de Mistura'ya sunduk ama henüz üzerinde konuşmadık. De Mistura belgeyi inceleyecek" dedi. Kride, "Aslında bu anayasasının tamamı değil. Zira yalnızca on maddeden oluşuyor. Bu nedenle bu belgeye anayasa taslağı demek daha doğru" diye ekledi.

Rusya'nın Lazkiye yakınlarındaki Hmeymim üssünde yapılan bir toplantı sonucunda oluşturulan Hmeymim Grubu, adını bu üsten alıyor. TASS haber ajansına göre, Hmeymim Grubu olarak anılan bu yeni oluşumda Suriyeli doktorlar, avukatlar, mühendisler ve gazeteciler ile Ulusal Eylem, Demokratik Eylem Cephesi ve Uluslararası Kızılay Komitesi gibi örgütlerin temsilcileri yer alıyor.

(Kaynak: Sputnik)