Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in, 'Rusya'nın düzenlediği hava saldırısında bir doğum hastanesinin vurulduğunu' duyurmasının ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'den, "Ukrayna'da sivillere yönelik saldırılar görüyoruz ve bu bir savaş suçu" açıklaması geldi.

Ottowa Güvenlik ve Savunma Konferansı'nda konuşan Stoltenberg, Rusya'yı Avrupa'da barışı engellemekle suçladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'ya karşı savaşının uluslararası hukuku ve barış ve güvenliği sağlayan uluslararası düzeni ihlal ettiğini savunan Stoltenberg, Putin'e "Savaşı durdur, askerlerini geri çek ve diplomasiye dön" çağrısı yaptı.

Stoltenberg, "Ukrayna'da sivillere yönelik saldırılar görüyoruz ve bu bir savaş suçu" diye konuştu.

'NÜKLEER SİLAH TEHDİDİ PERVASIZ'

Putin'in nükleer silah kullanma tehdidi için "pervasız ve tehlikeli" değerlendirmesinde bulunan Stoltenberg, Rusya, Çin ve Kuzey Kore'nin nükleer silahları olduğu sürece NATO'nun da nükleer caydırıcılığını elinde bulunduracağını kaydetti.

Stoltenberg, NATO'nun Ukrayna'nın hava sahasında uçuşa yasak bölge oluşturulması talebini ise yerine getiremeyeceğini belirterek, "Uçuşa yasak bölgenin uygulanması için Rusya'nın hava savunma sistemlerine saldırı gerekiyor. Bu NATO ile Rusya arasında doğrudan bir çatışma yaratır, Ukrayna'daki savaşı tırmandırır ve Avrupa'da NATO ve Rusya arasında tam teşekkülü bir savaşa neden olur" şeklinde konuştu.