İsveç basını, Stockholm'ün, Türkiye'nin Fetullah Gülen bağlantılı oldukları gerekçesiyle iadesini istediği dört kişiyi iade etmeyeceğini yazdı. 

İsveç merkezli haber ajansı TT, İsveç Yüksek Mahkemesi'nin geçen yaz bu dört kişinin iade edilemeyeceğine dair karar verdiğini, bu yüzden de İsveç hükümetinin aksi yönde bir karar veremediğini ifade etti.

Ajans, Ankara'nın bu iadeler için başvuruları 2019 ve 2020'de, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımına dair endişelerini gidermek için 2022'de üçlü mutabakat imzalanmadan önce yaptığını belirtti. 

Reuters, İsveç Dışişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili yorum yapmadığını belirtti. 

İsveç, ülkede yaşayan, "FETÖ" soruşturması şüphelisi Today’s Zaman’ın eski Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş'in Türkiye'ye iadesi talebini, geçen aralıkta reddetmişti. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Kasım'da İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "FETÖ'den İsveç'te olan Bülent Keneş’in, bu teröristin Türkiye’ye deport edilmesi bizler için büyük önem arz ediyor" ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye ve Macaristan dışında tüm NATO ülkeleri, Finlandiya ve İsveç'in ittifaka katılım protokollerini meclisten geçirdi. Ankara, iki ülkenin, "aralarına terörle mesafe koymaları" konusundaki taleplerinin karşılanmaması durumunda Kuzey ülkelerinin NATO üyeliğini desteklemeyeceklerini söylemişti. 

İsveç Başbakanı, geçen hafta, "Türkiye'nin tüm taleplerini karşılayamayız" demişti.

Kaynak: T24