Sol Açık grubu, Passolig nedeniyle tribünlerden çekildi

Fenerbahçe taraftar grubu Sol Açık, Passolig uygulaması kalkıncaya kadar tribün faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı…

Sol Açık grubu, Passolig nedeniyle tribünlerden çekildi

Fenerbahçe tribün grubu Sol Açık, passolig nedeniyle tribün faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

Resmi sitesinden açıklamada bulunan Sol Açık grubu, makul taraftar yaratabilmek ve bunun üzerinden rant sağlamak isteyenlere karşı futbol maçlara gitmeyeceğini duyurdu.

Açıklamada, Türkiye Futbol Federasyonu "AKP'nin futboldaki tetikçisi" olarak tanımlanırken, Passolig uygulamasının, endüstriyel futbolun rantı tekelleştirmeye yönelik bir adımı olduğu vurgulandı.

Sol Açık grubunun açıklamasının tam metni şöyle:

"14 Nisan 2014’de uygulanmaya başlayan; kulübümüzün başkan ve yöneticilerinin o günden bu güne gelinceye kadar Fenerbahçe Stadında uygulanmayacağını deklare ettiği, passolig ve e-bilet uygulaması 30 Kasım 2014 tarihi itibarıyla Fenerbahçe için tam anlamıyla yürürlüğe geçecektir.

Daha önceki bildirilerimiz ve basın açıklamalarımızda belirtmiş olduğumuz gibi Sol Açık; passolig ve e-bilet’e karşıdır. Bize göre passolig; Türk Futbolunun vampiridir ve taraftarın kanıyla beslenmektedir. Emeğin olduğu her alanda bu halkın kanıyla beslenen sermaye ve AKP iktidarı, bununla doymamış olacak ki gözünü stadyumlara ve futboldan gelecek ranta dikmiş durumdadır. Burada da kendine dikensiz gül bahçesi yaratmak isteyen AKP iktidarı ve onun futbol stadyumlarındaki tetikçisi TFF; kendi yandaş şirketleri aracılığıyla stadyumları “hizaya çekmek”, “makul taraftar” yaratmak ve bunun üzerinden de rant elde etmek istemektedir.

Bunu yaparken de “stadyumlardaki terörü”, ”uzun bilet kuyruklarını” bitiriyoruz; “taraftara aynı zamanda maç bileti, banka kartı, kredi kartı, kulüp taraftar kartı, nlaşmalı şehirlerde ulaşım kartı ve mağaza indirim kartı sağlıyoruz” propagandasıyla futbolu bitirdiler. Stadyumlarda seyirci, Türkiye’de futbol ve ağzımızda tat kalmadı.

Passolig; endüstriyelleşen futbolun, rantını tekelleştirmeye yönelik bir uygulamasıdır.

Türk futbolunda şiddetin ve düzensizliğin önüne geçilmesinin tek yolu taraftarların stadyumlara girişlerinin engellenmesi midir? Bu bağlamda passolig uygulaması getirilen stadyumlarda milli maçlar ve Türkiye Kupası maçlarında uygulanmaması sistemin bir çelişkisi değil midir?

Futbolseveri potansiyel suçlu sayan; seyir koşullarını iyileştireceğine yasakçı tedbirler alan, gerçek taraftarı bölüp parçalayan, taraftarı stat dışına atmanın aracı olan ve taraftarı müşteri haline dönüştüren bu passolig uygulaması statlarımızdan kalkıncaya kadar Sol Açık olarak tribün faaliyetlerimizi sonlandırmış bulunduğumuzu tüm kamuoyuna bildiririz."

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 21:47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER