Mehmet Ağar temiz futbol için delege!

Türkiye Futbol Federasyonu'nun tarihi Genel Kurulu’na Galatasaray’ın delegeleri tepki çekti…

Mehmet Ağar temiz futbol için delege!

Futbolda şike ve teşvik eylemlerine verilecek cezaların görüşüleceği yarınki olağanüstü genel kurul yarın Ankara'da yapılacak. Futbol Federasyonu’nun şike ve teşvik süreciyle ilgili olarak kulüplerle yaptığı görüşmeler sonunda benimsenen formül yarınki olağanüstü genel kurulun tek gündem maddesi olacak. Çerçeve statünün 28. maddesine göre Futbol Federasyonu yönetim kurulunca belirlenen bu maddenin dışında genel kurulun başka karar alma yetkisi bulunmuyor. Olağanüstü genel kurulda 58. maddenin yerine bir defaya mahsus uygulanacak cezaların oylamasının açık mı yoksa kapalı mı yapılacağına divan başkanlığına sunulacak önerge belirleyecek. Oylama usulü konusunda farklı görüşler ortaya konursa yöntem belirlemek için ayrı bir oylama daha yapılacak.

MEHMET AĞAR DA DELEGE OLDU

Kulüpler toplantıya katılacak delegelerini belirlerken ilginç isimler ortaya çıktı. Galatasaray'ın delegeleri arasında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Susurluk davasında 'Çete lideri' olarak mahkum edilen eski bakan Mehmet Ağar da bulunuyor. Mehmet Ağar, Galatasaray Teknik Direkörü Fatih Terim'le yakın arkadaşlığıyla tanınıyor. Sarı-kırmızılı kulübün listesindeki diğer isimlerse şöyle: Ünal Aysal, Adnan Öztürk, Alp Yalman, Abdurrahim Albayrak, Ergun Gürsoy ve Refik Arkan.

AZİZ YILDIRIM DA DELEGE

Fenerbahçe'nin bildirdiği delegeler arasında halen Metris cezaevinde tutuklu bulunan ve çete lideri olmakla suçlanan Başkan Aziz Yıldırım’ın adı bulunuyor. Fenerbahçe'nin diğer delegeleriyse şöyle: Nihat Özdemir, Ali Koç, Nihat Özbağı, Murat Özaydınlı, Vedat Olcay ve Serhat Çeçen.

Beşiktaş’ın federasyona bildirdiği listede Yıldırım Demirören, Metin Keçeli, Fahrettin Curoğlu, Engin Baltacı, Yalçın Karadeniz, Sinan Vardar ve Hakan Şak isimleri bulunacak.

Trabzonspor ise Sadri Şener, Nevzat Şakar, Necmettin Aytekin, Coşkun Çebi, Hasan Yener, Recep Denizer ve Yılmaz Büyükada isimlerini delegasyona yazdı.

Mehmet Ağar’ın delegeliği tepki çekti. Tepkilerden biri de Posta Gazetesi yazarı U.Ozan Darıcı’dan geldi. İşte Darıcı’nın yazısı:

Temiz futbolun 'temiz' delegeleri

Yarın Türkiye Futbol Federasyonu'nun tarihi Genel Kurulu var. Genel Kurul'da, haklarında şike ve teşvik primi iddiası bulunan kulüplere uygulanması muhtemel yaptırımların değiştirilip, değiştirilmemesinin görüşüleceği ve karara bağlanacağı bekleniyor.

Galatasaray'ı, Genel Kurul'da 7 delege temsil edecek. Bunlar; Ünal Aysal, Adnan Öztürk, Alp Yalman, Mehmet Ağar, Abdurrahim Albayrak, Ergun Gürsoy ve Refik Arkan.

3 Temmuz'dan bu yana başlayan süreçten bu yana, futbolda temizlikten, haktan, hukuktan söz eden bir kulübün delegeleri arasında Mehmet Ağar ve Ergun Gürsoy gibi isimler bulunuyorsa, Galatasaray şikeden teşvikten hiç söz etmesin.

Koskoca Galatasaray Spor Kulübü, delege olarak Mehmet Ağar'dan başkasını bulamaz mı? Yok mudur başka adam? Sen şikeye, teşviğe ceza verilmesini isteyeceksin ama bunun için oy veren adamlardan biri, hakkında 5 yıl mahkûmiyet kararı verilen Mehmet Ağar.

"Sepetin içindeki elmalar arasında çürük de bulunur" gibi bir savunma içine girmek, Mehmet Ağar'ın Galatasaray delegesi oluşunu savunmak, kusura bakmayın ama 'temiz futbol' isteğiyle pek örtüşmüyor.

Ergun Gürsoy'a gelince; teşvik primi verdiğini sağır sultanın bile duyduğu bir adamı, teşvik ve şike konusunda delege yapmak, tam kara mizah örneği. Hırsıza anahtar emanet ediyorsun. Yarın öbür gün evin soyulunca da, kıçını yırta yırta bağırıyorsun.

Herkes bu bataklık içinde debelenip duruyor. Sözümona Galatasaray duruş gösteriyor, gösterdiği duruşun isimlerinin biri cezaevinde bulunması gereken bir kişi, diğeri bu işlerin tornasından geçmiş, hatta tornanın başında iş tutmuş adamlardan biri.

Yarınki Genel Kurul'da Ergun Gürsoy'a biri çıkıp "Şikeye, teşviğe ceza verilmesin diyorsun da, senin Doğanlar ne oldu?" diye sorsa, ne yanıt verir merak ediyorum.

Olmamış, hem de hiç iyi olmamış. Temizlikten söz edilecekse, başkasını suçlamadan önce kendi kapını süpüreceksin.

Sorsan, Galatasaraylılılara "Ergun Gürsoy'un teşvik primi verdiği ne malum?" der. Ne ilginçtir ki, aynı savunmayı, bugün şike yapanlar söylüyor. O zaman, bu mantıkla kimseye laf söyleme hakkın kalmıyor.

Kimse temiz futbol istemesin. Temiz futbol isteyenler, olaylara uzaktan bakıp, ilahi bir gücün gelip her şeyin düzeltilmesini istiyor.  Gerçi, temiz futbol istemeye kimsenin yüzü olmaması lazım. Temiz futbol isteyenler sustukça sustu, haliyle şike yapanlar da üste çıktıkça çıktı.

Kim ne derse desin; Mehmet Ağar'ın, Ergun Gürsoy'un delege olduğu yerde, temiz futboldan söz edilmesi mümkün değil.

Şikecilerin bas bas bağırıp, haklı olduklarını düşündüğü, herkesin kendisini bir diğerinden daha temiz addettiği, kendinden başka herkesi aşağılayıp, aşağıladıkları kişi ve grupların kopyaları olduğu, şikeye-teşviğe ceza verilmesini isteyip, katillerin delege yapıldığı bir ülkede temiz futbol bekleyen kaldıysa, kendilerini o aptallık boyutundaki iyi niyetle başbaşa bırakıyorum.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2012, 19:12
YORUM EKLE