Kim bu 1453 Kartalları?

Sahaya giren grubun çArş'ya karşı oluşturulan 1453 Kartalları olduğu iddia ediliyor...

Kim bu 1453 Kartalları?

Beşiktaş-Galatasaray maçında olayların niye çıktığı başlangıçta anlaşılmadı. İddialar, farklı görüşteki taraftar gruplarının birbirleri ile sürtüşmeye girdiği şeklinde.

Bir kesim futbolcuların kavgasının ardından sahaya atlayanların Çarşı üyesi olduğunu öne sürerken, bir diğer grup ise Çarşı karşıtı olarak kurulan 1453 Kartalları’nı suçluyor.

Olimpiyat Stadı’nda 76 bin taraftarın şölen havasına çevirdiği derbi, uzatmalardaki olaylar nedeniyle futbol tarihine kara bir leke olarak geçti. Melo ile Motta’nın arasındaki gerginliğin ardından futbolcular birbirine girerken tribünlerden gelen yüzlerce taraftar ortalığı savaş alanına çevirdi.

Özel güvenlikçiler ile basın mensuplarına saldıran siyah-beyazlıları, çevik kuvvet durdurulabildi. Sahada bu olaylar yaşanırken akılları kurcalayan bir iddia da ortaya atıldı.

O iddia ise olayların sorumlusunun yaklaşık 1 ay önce Çarşı’ya karşı olarak kurulan 1453 Kartalları adlı tribün grubu olduğuydu. Ancak bir diğer kesim ise Çarşı’dan şüphe ediyor.

Karşılaşmanın bitiminin ardından ise özellikle Twitter’da çeşitli iddialar ortaya atıldı. Örneğin ünlü gazeteci ve televizyoncu Tayfun Talipoğlu, avukat Efkan Bolaç, BKM Mutfak oyuncusu Bülent Emrah Parlak gibi tanınmış isimler olayların 1453 Kartalları’nın provokasyonu sonucu başladığını Twitter’da yazdıkları mesajlarla iddia ettiler.

1453 Kartalları’nın günün erken saatlerinde yazdığı “Olimpiyat Stadı’nda mükemmel bir pratik yaşanacak: 1453 Kartalları, dost düşman herkese gerçek taraftarlık nasıldır gösterecek” mesajı da kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden oldu.

Gazeteci İsmet Berkan, twitter hesabından sahaya inen grubun Çarşı taraftarı olmadığını söylerken, CHP’li Sezgin Tanrıkulu, Beşiktaş-Galatasaray maçına dört savcının görevlendirildiğini ve bunu Meclis’in gündemine taşıyacağını yazdı.

Gazeteci Ergun Babahan ise Çarşı Grubu’nun sahaya indiğini söyleyenlerin kötü niyetli olduğunu iddia ederken, Çarşı ise resmi twitter adresinden olayları, 1453 Kartal’ın çıkardığını savundu.

İLK KAVGA TRİBÜNLERDE BAŞLAMIŞ

Beşiktaş- Galatasaray derbisinde, Çarşı taraftar grubu ile 1453 Kartal daha olaylar çıkmadan tribünde birbirine girdi.

Henüz karşılaşma başlamadan iki grup arasında sözlü kavgalar yaşandı. Çarşı grubu ile 1453 Kartal maç sonuna kadar birbirleriyle itişti. Sözlü ağız kavgası karşılaşmanın sonuna doğru yerini yumruklara bıraktı. Gruplar bayrak sopalarıyla birbirine saldırdı.

KAPILARI KIRIP BİLETSİZ GİRMİŞLER

Polis kameraları birer birer incelenirken, maça kontrolsüz girişler de netleşti. Gençlik ve Spor Müdürü Mehmet Baykan, statta 3 kapının tamamen kırıldığını, bilet okuyucuların da devreden çıkarıldığını söyledi. Buna göre stad girişine yığma yapılmış ve kapıdaki görevliler de devre dışı bırakılarak, biletsiz girişler sağlanmış. Yine stad gidişinde 8 dedektör de devre dışı bırakılmış.

'SAHAYA İLK BİZİMKİLER GİRDİ'

Çarşı’nın hedef gösterildiği derbi sonrası AKP yöneticisi bunları yazdı. Olimpiyat Stadı’ndaki olaylı derbi sonrası Galatasaray-Beşiktaş maçı tatil edildi. Oyunun uzatma dakikalarında kırmızı kart gören Galatasaraylı Melo’nun tribünlere formasını göstermesini bahane eden “1453 Kartalları” adlı Beşiktaş taraftar grubu sahaya girdi.

Başta çarşı olmak üzere birçok Beşiktaş taraftar grubu, 1453 Kartalları’nı tanımadığını söyleyerek yaşananların “provokatörlük” olduğunu söyledi.

'SAHAYA İLK BİZ GİRDİK'

Bu iddiaları doğrulayacak bir yazışma AKP ilçe yöneticilerinden geldi. AKP Küçükçekmece Mahalle Temsilcisi İsmail Er, AKP Küçükçekmece Gençlik Kolları Yön. Kurulu Üyesi Emrullah Ük’ün kardeşi Yakup Ük ile girdiği sohbette neler olduğunu itiraf ediyor.

Yakup Ük’ün “Polise vuramadınız mı” sorusuna İsmail Er, “Sahaya İlk Biz Girdik, sandalye atıp çıktım” diye cevap verdi.

Yine konuşmaya katılan “Murat Er” adlı bir kişi de “Bizim 1453 iyi daldı sahaya. Çarşı neye uğradığını şaşırdı, artık biz varız” diye yazdı.

(milliyet, haberekspres.com)

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2013, 16:59

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER