Futbolda devrim gibi karar

Hakemlere yardımcı olacak pozisyon tekrarı izleme uygulaması denenmeye başlıyor

Futbolda devrim gibi karar

Futbol oyun kurallarını belirleyen Uluslararası Futbol Birliği (IFAB), teknolojiden daha fazla yararlanılması yönünde çok önemli bir kararın altına imza attı.

Gol çizgisi teknolojisinin ardından bu kez de maç esnasında hakemlere yardımcı olacak pozisyon tekrarı izleme uygulaması denenmeye başlıyor!

IFAB ve FIFA, Galler'in başkenti Cardiff'te yapılan toplantının ardından gol çizgisi teknolojisinin yanı sıra kırmızı kartlar ve tartışmalı penaltılar için teknolojik imkanların kullanabileceğini ve bunun 2 yıl süreyle bazı liglerde deneneceğini açıkladı.

Sistemin deneme sürecine 12 lig yönetimi ve bir konfederasyonun talip olduğu bildirildi. Maç esnasında pozisyon tekrarlarının izlenmesi için video yardımcı hakemi görevlendirilmesinin planlandığı, bu hakemin yalnızca gol, penaltı, kırmızı kart ve yanlış oyuncuya kart gösterilmesi gibi sonucu etkileyebilecek durumlarda devreye gireceği ifade edildi.

Sistem başarılı sonuç verirse 2017-2018 sezonundan itibaren söz konusu teknolojik imkanlar tüm ligler için geçerli olabilecek. FIFA Başkanı Giannı Infantino, "Futbol için tarihi bir karar aldık. FIFA ve Uluslararası Futbol Birliği olarak, kamuoyunda tartışılan konuları dinlediğimizi ve bu sorunları dikkate aldığımızı gösterdik" ifadelerini kullandı.

Uluslararası Futbol Birliği ayrıca maç öncesi iki takım oyuncularının tartışması durumunda hakemlere oyun dışı bırakma hakkını tanırken, başlama vuruşunda topun karşı yarı sahaya doğru kullanılması kuralını ortadan kaldırdı.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2016, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER