City şampiyon; Van Persie United’a

29 yaşındaki oyuncu Arsenal’den Manchester United’a transfer oldu…

City şampiyon; Van Persie United’a

Hollandalı forvet Robin Van Persie, 24 milyon pound karşılığında Arsenal’den Manchester United’a transfer oldu. 29 yaşındaki oyuncu Manchester United’dan haftalık 200 bin pound alacak.

 

Van Perise’nin Arsenal’den ayrılacağı iddiaları ortaya çıktığında ilgilenen kulüplerin başında Manchester City geliyordu. Elinde neredeyse yarım düzine forvet bulunan Manchester City bu transferde isteksiz kaldı. Manchester City’nin isteyip Ferguson’un aldığı Var Persie transferi benzerini, Berbatov transferinde görmüştük. 2008 yılında Berbatov ‘u Manchester City istemiş ama Bulgar forveti, 38 milyon avroya Ferguson’un takımı almıştı.

 

Bu transfer sonrasında da, Berbatov büyük ihtimalle takımdan ayrılacak. Ferguson gibi genç oyuncuları yetiştiren bir teknik adamın bu transferi yapmasında geçen sene şampiyon olmamasından öte, Manchester City’nin gerisinde kalması etkili. Takımında Chicharito, Welbeck gibi genç forvetler bulunuyor. Özellikle Welbeck’in bu yılkı performansı etkileyiciydi. Bu noktada forvet transferi Manchester United için acil değildi.

 

Transferi her zaman pastasının süsü olarak niteleyen Ferguson, bu sefer pastayı bozabilecek bir hamle yapmış görünüyor. Berbatov’u formdayken bile kesip, Chicharito ve Welbeck’e şans veren Ferguson’un, önümüzdeki yılki hamlelerinde pek de genç forvetlere şans verdiğini göremeyebiliriz. Fakat ellinin üzerinde maça çıkacaklarını düşünürsek Chicharito ve Welbeck’i rotasyonda kullanacaktır.

 

Genelde çift forvet oynamayı tercih eden Ferguson için Rooney- Welbeck ideal kurguda yer alırken, Chicharito – Kagawa alternatif hattı oluşturabilirdi. Persie transferi sonrası Rooney-Persie Manchester United’ın forvetini oluşturacak. Van Persie ile en uygun sistemlerden biri de üç forvetle oynamak olacaktır. Welbeck - Persie- Rooney üçlüsüyle Ferguson da 4-3-3’e dönebilir.

 

Osman Bulugil / Demokrat Haber

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2012, 21:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER