Barcelona kulübü de bağımsızlıktan yana tavır koydu

Katalonya özerk yönetimine önemli bir destek Barcelona kulübünden geldi, kulüp 'El Clasico'dan vazgeçti...

Barcelona kulübü de bağımsızlıktan yana tavır koydu

İspanya’dan ayrılmak için referandum yapılması kararı alan Katalonya özerk yönetimine önemli bir destek Barcelona kulübünden geldi.

İspanya Anayasa Mahkemesi’nin yasaklama kararı aldığı referandumu aşmak için oluşturulan “Kendi geleceğine kendin karar ver Ulusal Pakt”a Barcelona Futbol Kulübü de katılma kararı aldı.

Kulüp binasının girişinde asılı bulunan “Bir kulüpten de öte” yazısına uymadığı gerekçesi ile eleştirilerin hedefinde bulunan Barcelona Futbol Kulübü Başkanı Josep Maria Bartomeu, yaptığı açıklamada, Katalonya’nın İspanya’dan ayrılma kararına, “Kulüp olarak destekliyor, Ulusal Pakt’a biz de katılıyoruz” açıklaması yaptı.

Barcelona başkanı Bartomeo’nun bu açıklamasının ardından yönetim kurulu da bir bildiri yayınlayarak Katalonya’nın bağımsızlığa giden yoluna destek vereceklerini belirtti. Bildiride, Barcelona kulübünün her zaman ülkesinin ve halkının arzusunun yanında olacağı vurgulanarak, “Biz halkların kendi geleceğine kendilerinin karar verme hakkı olduğunu savunuyor, bunun temel bir hak olduğunu düşünüyoruz” denildi. Bildiride ayrıca, bu görüşlerini geçmişte defalarca dile getirmelerine rağmen yaşanan bu ortamda daha net olabilmek için tekrar açıklama gereği hissettikleri ve Ulusal Pakt’a dahil oldukları belirtildi.

Barcelona kulübünden yapılan bu açıklama Katalonya’da sevinçle karşılandı. Katalanlar için “Bir kulüpten de öte” anlamı taşıyan futbol takımlarının bağımsızlık yanlısı birliğe katılması halkta moral olarak büyük anlam taşıyor. Ulusal Pakt başkanı Joan Rigol, “Barcelona kulübü başkanından birliğimize katılan bir mektup aldık. Bu desteğin anlamının büyük olduğunu geçmişte zaten Barcelona Kulübü göstermişti” açıklamasını yaptı.

Dünyada tüm zamanların bir numaralı futbol karşılaşmalarından biri olarak gösterilen “El Clasico’nun” bitmesi anlamına gelecek bu açıklama, futbolseverlerde büyük endişe yarattı. Katalonya’nın İspanya’dan ayrılması halinde İspanyol futbol mevzuatı ve UEFA ve FIFA’nın kuralları gereği bu bölgenin La Liga’da oynayan kulüpleri Barcelona ve Espanyol dışarda kalacak. (Zete)

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER