Alman futbolcu eşcinsel olduğunu açıkladı

Hitzlsperger, açıklamayı yapmaktaki amacınının 'spor dünyasındaki eşcinsellik tartışmasını bir adım ileriye taşımak' olduğunu söyledi...

Alman futbolcu eşcinsel olduğunu açıkladı

Geçmişte İngiltere Premier Ligi'nde Aston Villa, Everton ve West Ham United takımlarında top koşturan Alman futbolcu Thomas Hitzlsperger eşcinsel olduğunu açıkladı.

Alman Die Zeit gazetesine verdiği röportajla gay olduğunu kamuoyuna duyuran Hitzlsperger, bu açıklamayı yapmaktaki amacının "profesyonel spor dünyasındaki eşcinsellik tartışmasını bir adım ileriye taşımak" olduğunu belirtti.

Eylül 2013'te emekli olduğunu açıklayan Hitzlsperger, "Eşcinsel olduğunun farkına varmak uzun ve zorlu bir süreçti. Bir erkekle birlikte yaşamayı tercih ettiğimi ancak birkaç yıl önce fark edebildim. İngiltere'de, İtalya'da ve Almanya'da eşcinsel olmak büyük bir mesele değil; en azından soyunma odasında" dedi.

Ünlü futbolcu, "Kim olduğumdan hiçbir zaman utanmadım, ama 20 genç adamla bir masanın çevresinde oturup gaylerle ilgili şakalarını dinlemek her zaman çok kolay olmuyordu. Şakalar komik olduğu ve aşağılayıcı olmadığı sürece konuşmalarına izin verebiliyorsunuz. Gay olmak futbolda 'gözardı edilen' bir konu, 'soyunma odasında da önemli bir konu' değil. Savaşçı ruh, tutku ve kazanma mantığı kendi içinde bağlantılı şeyler; 'Eşcinseller yumuşak olur' klişesine uymuyor" diye konuştu.

Hitzlsperger 52 kez Alman Milli Takımı formasını giymiş, Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonasu'nda ter dökmüş, Stuttgart'la Almanya ligi şampiyonluğuna ulaşmıştı. Hitzlsperger İtalya liginde Lazio'da da oynamıştı.

Geçtiğimiz yıl Leeds United'ın eski oyuncusu Robbie Rogers gay olduğunu, geçen ay da İngiliz dalış sporcusu Tom Daley ise biseksüel olduğunu açıklamıştı. (Star)

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2014, 09:46
YORUM EKLE