15 kulüp PFDK'ya, düşme yerine puan silme

Futbolda aylardır devam eden süreçle ilgili en kritik karar açıklandı…

15 kulüp PFDK'ya, düşme yerine puan silme

İSTANBUL/ANTALYA - Basın toplantısı düzenleyen Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören şike girişiminin sahaya yansımadığını belirtti ve 58. maddenin değiştirildiğini açıkladı.

 

Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor dahil toplam 15 kulüp PFDK'ya sevk edildi.

 

Demirören açıklamasında şunları söyledi: "Ülkemizde adı bahis sahtekarlığı olsun olmasın, futbolun her türlü spekülasyondan uzak tutulması tartışmasız önceliğimizdir. İddialar içinde bahse ilişkin hiçbir unsur yoktur. Etik Kurulu da bu yönde bir bulgu bulmadı. TFF'nin taviz vermesi hiçbir koşulda düşünülemez. 6222 sayılı yasanın şike yasası olarak anılması en büyük üzüntülerimizden biridir. Disiplin yargısı ile genel yargının soruşturma teknikleri farklıdır. Devam etmekte olan dava bulunduğu halde futbol ailesi kendi disiplin sürecini en hızlı şekilde tamamlamak zorundadır. Karar aşamasına çok yaklaşıldı.

 

Etik Kurulu çalışmasını iki kısma ayırmış, Süper Lig yönünden incelemesini tamamladı. Yönetim Kurulu üç gün boyuna bu raporu inceledi. 22 maçla ilgili kulüpleri PFDK'ya sevk etme kararı alındı. Bunun sebebi bağımsız karar organlarını kısıtlamamak, kulüplere yargısal aklanma imkanı tanımaktır. Kulüpler bu aşamada suçlu değildir. Futbolu futbol yapan değerlere müdahale çabalarının, bu değerlere zarar verecek noktaya ulaşmadığının ve hiçbir şekilde sahaya yansımadığının belirlenmesi en sevindirici noktadır. Disiplin yaptırımlarının öncelikli hedefi bir bütün olarak Türk futbolunun tehditlerden korunması ve caydırıcılıktır.

 

Disiplin yaptırımlarının ağırlığı tartışılıyor. Yaptırımlar teşebbüs halleri açısından ağır bulunmaktadır. 58. maddenin şiddetli olması bir ölçüde anlaşılabilir. Yasayla öngörülen yaptırımlar yürürlüğe girerken bu maddeye daha fazla ihtiyacımız kalmadığı belirtilerek gerekli düzenlemeler yapılmalıydı. Bu orantısızlığın giderilmesi en ideal zaman derhal, şimdi. Yanlıştan dönmek erdemdir. Önemli olan Türk futbolunun menfaatleri. Amacımız orantısız cezaları orantılı hale getirmek, ailenin bütünü korumak. Kabul ettiğimiz değişiklikler UEFA mevzuatları dikkate alınarak belirlendi. Şike ve teşvik pirimi sert şekilde cezalandırılmaktadır. Şike girişimi sahaya yansımamıştır. Olayların, Türkiye'de futbol sahalarına yansımadığına inanarak, Etik Kurulu'nun raporunun da bu şekilde olması elimizi rahatlatan unsurdur. 58. maddeye puan silme cezası eklendi. Madde bugün itibariyle değişmiştir."

 

'UEFA KURULLARIN KARAR VERMESİNİ İSTEDİ'

"UEFA'nın bizden istediği şey kurulların karar vermesi" diyen Demirören, Disiplin Kurulu'nun vereceği kararı görmek gerektiğini söyledi.

 

'FENERBAHÇE'NİN KENDİ KARARI'

Fenerbahçe'nin CAS'taki davayı çekmesiyle ilgili konuşan Demirören, "Fenerbahçe camiasının kendi iradesiyle verdiği bir karardır. Biz davalı kurumduk, böyle bir şeyi teklif etmek olmaz" dedi.

 

'KARARIN ALINDIĞI SEZON UYGULANACAK'

Cezaların ne zaman uygulanacağıyla ilgili soruyu yanıtlayan TFF Başkanı, "Benim bildiğim kadarıyla karar alındığı tarihte uygulanan sezon" diye konuştu.

 

Demirören, PFDK'nın 48 saat içinde savunma alıp karar vermek zorunda olduğunu belirtti.

 

Etik Kurulu, şike soruşturmasıyla ilgili hazırladığı raporu geçtiğimiz hafta Futbol Federasyonu'na göndermişti. Raporda, şike ve teşvik şüphesinin olup olmadığı konusunda kanaat oluştuğu, ancak bazı maçlarda yeterli kanıta ulaşılamadığı yer alıyor.

 

TFF Yönetim Kurulu Üyeleri hafta sonu Antalya'nın Serik İlçesi Belek Turizm Merkezi Gloria Golf Otel'de şike ve teşvik soruşturmasını değerlendirmek üzere bir araya gelerek 700 sayfalık raporu kamp boyunca incelemişti. (ntvmsnbc)

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2012, 00:58
YORUM EKLE