S&P, kripto para piyasalarındaki düşüşün ‘zamanlı bir uyarı’ olduğunu, bunun geleneksel finansal piyasalar veya makroekonomi üzerinde önemli bir etkisi bulunmayacağını kaydetti.

Ancak kuruluş, bir dahaki sefere işlerin farklı olabileceğine dikkat çekti.

S&P’nin açıklamasında, bu sınırlı etkinin, gelişmekte olan kripto ekosisteminin nispeten küçük boyutundan ve geleneksel finansla sınırlı bağlantısından kaynaklandığı aktarıldı.

Kripto varlıkların düşüşünden kaynaklanan şok dalgalarının kripto piyasalarında kaldığı belirtilen açıklamada, bunun en çok küçük yatırımcıları etkilediği belirtildi.

Belirli kripto varlıkların hem boyut hem de kapsam olarak büyümeyi sürdüreceği belirtilen açıklamada, geleneksel finansal sistemle bağlantılarının da büyümeye ve derinleşmeye devam edeceği kaydedildi.

Düzenleyici kararların bir sonraki kripto düşüşünde yansımaların ne kadar büyük ve zarar verici olabileceğini belirleyeceği belirtildi.

Bir başka uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de dünkü açıklamasında, son gelişmelerin sabitcoinlerin düzenlenmesine yönelik çağrıları artıracağını bildirmişti.

Yatırımcıların sabitcoinlere güvenini kaybetmesinin kripto para birimleri ve dijital finans için önemli olumsuz yansımaları olabileceği aktarılmıştı.

Kripto piyasalarıyla düzenlenmiş finansal piyasalar arasındaki bağlantıların zayıf kalmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, bunun kripto para piyasası oynaklığının yayılma potansiyelini sınırlamasının, daha geniş finansal istikrarsızlığa neden olmasının beklendiği kaydedilmişti.