CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik "İlk altılı masa toplantısından sonra tutanak altına almaya çalıştığınız bildiriyi, hangi büyükelçiye düzeltmeye gönderdin, biraz edebin varsa bunu açıkla" sözlerini TBMM gündemine taşıdı.

Yıldırım Kaya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na 3 ayrı soru önergesi verdi.

ANKA'nın haberine göre önergelerde, Soylu’nun bu sözlerinin ardından CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın yaptığı “Bu zırvanın sahibi, zırvasını ispatla mükelleftir. Çok açık ifade ediyorum, aksi takdirde namerttir, alçaktır, şerefsizdir, haysiyetsizdir. Söylediği lafı ortada bırakmasın. Lafının arkasında duracak cesareti göstersin” açıklaması da hatırlatıldı.

'SOYLU'NUN İDDİALARINI İSPATLAMASI BEKLENMEKTEDİR'

Kaya, önergesinin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi:

“Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi ise yazısında, ‘Önemli bir ülkenin tecrübeli büyükelçisi bu durumu bildiği için mi sessiz kalıyor orasını bilemiyorum ama devlet o büyükelçinin kim olduğunu biliyor’ ifadelerine yer vermiştir. Türkiye yazarı Fuat Uğur ise köşesinde ‘Öğrendiğim kadarıyla Bakan Soylu günlerdir dillendirdiği bu konuyu netleştirip, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altılı Masa bildirisini gönderdiği AB ülkesi büyükelçisinin kim olduğunu açıklayacak. Sayın Soylu'nun bununla birlikte 'suç duyurusunda' bulunması da beklenebilir. Soylu suç duyurusunda bulunmazsa, Cumhuriyet Başsavcıları ya da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı re'sen soruşturma başlatabilir’ ifadelerine yer vermiştir. Açıklamaları yakından takip eden kamuoyu da, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ortaya attığı iddialarını ispatlanması beklenmektedir.”

'SİYASİ PARTİLERİN FAALİYETLERİ YASA AYKIRI OLARAK MI İZLENİYOR?'

Kaya, önergesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a "İçişleri Bakanlığı 6 siyasi partinin faaliyetlerini yasalara aykırı olarak izletmekte midir? Milli İstihbarat Teşkilatı CHP'yi izletmekte midir? ‘Devlet biliyor’ ne demektir? Hangi mahkeme kararı ile CHP ve CHP'liler izletilmektedir? Siyasi istihbarat teşkilatı kurulmuş mudur? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun elinde olduğunu iddia ettiği belge ve bilgiler hangi yasal yolla edinilmiştir? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘Mafyadan 10 bin dolar alan siyasetçiyi var…’ açıklamalarına ilişkin Cumhurbaşkanlığınca bir işlem yapılmış mıdır?” sorularını yöneltti.