İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TRT Haber canlı yayınında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Korona virüsü (Covid-19) salgınına karşı alınan önlemler hakkında konuşan Soylu, tedbirleri diğer bakanlıklarla konuşarak aldıklarını söyledi.

Suç Örgütü lideri Sedat Peker, yayınladığı videolarda Soylu için, "Süslü Süleyman" yakıştırmasını yaparak, Bizim temiz Süleyman'ın istifa olayı var ya. Bir gün evvel robot hesaplardan tweetler hazırlandı; o 1 milyon 300 bin tweet var ya... Sen de biliyorsun, benim kardeşim gibi o çocukların hepsi, benim destek olduğun haber portalları da sana destek oldular" diye konuşmuştu.

'HİÇ TANIMIYORUM'

Sedat Peker ile hayatında hiç tanışmadığını söyleyen İçişleri Bakanı Soylu, kendisiyle gerçekleştirildiği öne sürülen "arabuluculuk" ziyaretinin hiç yaşanmadığını belirtmişti.

Soylu iddiaya ilişkin, "Süleyman Özışık ile en son geçen yıl haziran ayında görüştüm, yakın zamanda Süleyman Özışık ile temasımız olmadı" ifadelerini kullanmıştı.

Uyuşturucu operasyonlarını anlatan Süleyman Soylu, "Bataklık operasyonu"ndan bahsetti ve operasyonda Çetin Gören ile birlikte Sedat Peker'in de olduğunu söyledi.

Ekrana Sedat Peker ve Çetin Gören'in fotoğrafını yansıtan Soylu, "Çetin Gören'in nasıl bir baron olduğunu anlatırsam yer yerinden oynar. Bunu biz yakaladık" dedi.

Kendisine yönelik istifa çağrılarına da yanıt veren Soylu, "İşimi yapamadığımı düşündüğüm an bir dakika koltukta kalan namussuzdur" diye konuştu.

Sedat Peker-Hadi Özışık görüşmesi hakkında konuşan Süleyman Soylu, "Haberim olması idam edilmem anlamına gelir. Böyle bir şey olabilir mi? Keklemişler, ben ne yapayım" dedi.

SOYLU'DAN ÖZEL'E: HER ŞEYİ KURGULAMIŞLAR

Soylu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in gazeteci Hadi Özışık'la görüşme videosunu paylaşmasından önce CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in basın toplantısındaki "Süleyman Soylu'ya çok yakın bir gazeteci Sedat Peker ile bir görüşme gerçekleştirdi mi? Yaptığı görüşmede 'Yeni videolar yayınlama. Bakanımız seninle ilgili bir şeyler söyleyecek ama sinirlenme, kapatalım bu işi' dedi mi?" sözlerini izletti.

Soylu, "Bu açıklamayı saat kaçta yapıyor, video saat kaçta ortaya çıkıyor? Her şeyi anlatıyor. Türkiye'de ana muhalefet partisi genel başkanının sistemine kadar oturmuş bir operasyonla karşı karşıyayız. Grup başkanvekili çıkıyor ve orada diyor ki böyle bir kaset çıkıyor haberiniz olsun. Her şeyi kurgulamışlar" dedi.

“Organize suç örgütleri gayri nizami harbin aparatıdır” diyen Soylu, şöyle devam etti:

“Coğrafyamızdaki ve dünyadaki en büyük mafyaları Türkiye'nin üzerine saldılar. Kılıçdaroğlu eğer FETÖ'cülerin ağzına bakmaz da devletin bilgilerine müracaat ederse bu bilgileri veririm. Balkanların en büyük mafyası Türkiye'deydi, yakaladık.

Dava dilekçelerinde ifade ettim bir takım muamma işler var. Savcı beni çağıracak. Biz namusumuzu bu işte kazanmadık. İftiraların yalanların, birtakım operasyonları karşısında kalabilirsiniz. Allah iftiradan korusun. Tekrar söylüyorum hayatımda en nefret ettiğim mafya tipi yapılanmalardır. Bunları silip süpürmek bizim namusumuzdur. Bursa'da Köfteci Yusuf'a çökmeye çalışıyorlar. Operasyonu başlattım, hepsi var. İstanbul'un başlangıcını bilmiyorum ama operasyona çeviren benim.”

'KORUMA BENDEN ÖNCE VERİLDİ, BENİM DÖNEMİMDE ALINDI'

Kendi bakanlığı döneminde Sedat Peker'e polis koruması verildiği haberleri sorulan Soylu, “Benden 1,5 yıl önce verildi. Benim dönemimde de alındı” yanıtını verdi.

Hadi Özışık'ı tanıdığını söyleyen Soylu, “Anlıyorum ki ben uzun zamandan beri organize suç örgütünün hedefindeyim. Peki benimle temas edebilmiş mi, edememiş. Hadi Bey'i Günaydın Gazetesi'ndeki fotoğrafçılığından tanırım. Benim haberim olması idam edilmem anlamına gelir. Böyle bir şey olabilir mi? Keklemişler, ben ne yapayım. Kim keklediyse hesabını ondan sorsun. Hangi siyasetçiye ayda 10 bin dolar gönderdiyse hesabını ondan sorsun” ifadelerini kullandı.

Peker'in evine yapılan polis baskınının görüntülerini de izleten Soylu, “Videolarının talibi var, gelsin anlatsın burada. Karısının iç çamaşırına sığınan aciz, edepsiz. Burada ne var? Onlarca kadın polis var. Burada bir kurgu var” diye konuştu.

Soylu’nun açıklamaları şöyle:

COVİD-19 SALGINI

Covid-19 salgınını değerlendiren Soylu, "Türkiye bu dönemde salgında iyi bir sınav verdi. Dünya'nın bir çok yerinde insanlar zorluklar çektiler, insanlar hastane önlerinde beklediler, ücret sorunu yaşadılar, Avrupa ciddi kapanmalar ile karşı karşıya kaldı" ifadelerini kullandı.

"Pandemi karşı karşıya kaldığımız bu salgın süreci hiçbirimizin bilmediği bir süreç. Daha önce eleştirildiği şehir hastaneleri sosyal güvenlik kapsayıcılığı olsun bu sürecin belki de bizim açımızdan avantajları. Dünyayı hepimiz gördük. Hastanelerin morglarında insanlar cenazelerini alamadılar. Hastanelere kabul edilmediler. Çabuk unutuyoruz Avrupa'dan vatandaşlarımız Türkiye'ye geldiler" diyen Soylu, "Burada bir problememiz olmadı. Sağlık sistemimiz S.O.S vermedi ve Türkiye'ye, Sayın Cumhurbaşkanı'na güvenleri var" dedi.

AŞILAMA PROGRAMI

Aşılama programı ile konuşan Soylu, "Aşılamada ivmeyi yakaladığımız zaman çok daha rahat hareket edebileceğiz" dedi. 1 Haziran'dan sonra kafe ve restoranların durumuna değinen Soylu, "Niyetimiz mümkün olduğunca kısıtlamaları ortadan kaldıracak adımlar atmaktır" dedi.

'TOPLU TAŞIMA İŞİNİ BECEREMEDİK'

Toplu taşımalardaki yoğunluğuna değinen Soylu, "Otobüslerdeki yoğunluk meselesini beceremedik" dedi. Soylu, yoğunluk meselesinde ellerinden geleni yaptıklarını ancak Büyükşehir Belediye'nin adım atmadığını söyledi.

İSTANBUL'A 720 BEKÇİ

Bekçilerin görevlerini layığı ile yaptığını söyleyen Soylu, "TÜİK'in araştırmalarında halkın yüzde 77.4'ü asayişten memnun" diyerek İstanbul'a 720 bekçinin daha görevlendirileceğini söyledi. Soylu, İstanbul Beşiktaş'ta, taraftarların sevinci sırasında bekçinin havaya ateş açmasını da 'kendisini savunmak' olarak yorumladı.

MERAL AKŞENER'E CEVAP

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırısının durdurulması amacıyla uluslararası topluma çağrı yaparken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu için “Bir anlamda Sayın Erdoğan’ın İsrail versiyonu” ifadesini kullandı.

Akşener'in açıklamalarına cevap veren Soylu, "Akşener'in dediği yakışır mı ya? Çocukları katleden, öldüren, savunmasız, masum insanları ortadan kaldıran. Ne yapmış o insanlar? Sayın Cumhurbaşkanımız ne yapmış? Ben geçen hafta İdlib'deydim. Bir gitsin İdlib'e. Tabi yürek ister. Çadırdan altık, beş yıldızlı briket evlere getirdik. 50 yıl sonra, 100 yıl sonra o memleketin evlatları diyecekler ki bizi öldürüyorlardı, Türkler bize sahip çıktı, biz Müslümanız ve komşuyuz. Kimseye bakmadık, herkese el uzattık. Kürt, Türk, Arap hiç bakmadık. Ne yaptın bu ülkeye de, siz Tayyip Erdoğan'ı Netanyahu'yla aynı kareye koyuyorsunuz. Gündem değiştirmek için mi, elinize verilen sipariş mi?" dedi.

'CHP'NİN OYU...'

"Son seçimden bugüne kadar Cumhur İttifakı'nın oyu yüzde 51,5'in altına düşmedi" diyen Soylu, "CHP'nin oyu yüzde 20,5'la 21. Bir yıldır bu bantta oyları. Asimetrik hamleleri biz yaptık. Ne yaptığımızı biliyoruz. Aceleleri ve telaşları bu, aldıkları siparişi yetiştiremiyorlar. KONDA'nın araştırması da öyle, bizim yaptıklarımız da öyle" ifadelerini kullandı.