Soylu’dan Konya katliamına ilişkin açıklama: Etnik köken üzerinden yapılan değerlendirmeler ülkenin birliğine yöneliktir

Soylu, katliamın ırkçı olmadığını savundu

Güncel 31.07.2021 - 00:29 31.07.2021 - 00:29

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Konya Meram'da yedi kişinin katledildiği saldırının bir husumetten kaynaklandığını savundu.

Saldırının ırkçı olmadığını öne süren Soylu,  "Bunun Kürt-Türk meselesiyle ilgili herhangi bir alakası yoktur" dedi.

Antalya'nın Manavgat ilçesindeki orman yangınında incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilere açıklama yapan Soylu, katilin arandığını belirtip "Yaklaşık 11 yıllık bir husumet. Mesele 2010'da iki ailenin karşılıklı birbirleriyle, yine 2010'da bugünkü eylemi gerçekleştirenin yine bir silah çekme hadisesi söz konusu. Bu yıl 2021 ve yine devam ediyor. 11 yıldır maalesef devam eden bir şey. Ama ne kadar bir cinnet hali, ne kadar sapkın bir anlayış ve ne kadar insanlık dışı bir davranış ki 11 yıldır bu husumet hala devam ediyor. Orada kadınlar var, kadınlara silah çekilmiş ve insanlar var, insanlara silah çekilmiş, anlaşılan insanlıktan çıkmış bir davranış şekli. Arkadaşlarımızın çok kısa bir süre içinde yakalayabileceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Soylu şöyle devam etti:

"Bu ülkenin birliğinin ortadan kalkmasına yönelik her saldırı, bilinmelidir ki bizim birliğimizi ve beraberliğimizi çok daha artıracaktır.

Etnik köken üzerinden yapılan değerlendirmelerin tamamı da istismara, provokasyona ve bu ülkenin birliğine yönelik bir anlayışın kendisidir.

Tüm ekiplerimiz bu konuda seferber olmuş durumdadır. İnanıyorum çok kısa süreç içinde yakalanacak, adalete teslim edilecek cezasını alacaktır."

Yorumlar (2)