İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Saif bin Zayed Al Nahyan ile görüşmesinde "Ortak Stratejik Güvenlik Diyaloğu (OSGD)" mekanizması kurulması kararlaştırıldı.

Duvar’ın haberine göre resmi temaslarda bulunmak üzere Abu Dabi'de bulunan Soylu'nun, BAE Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Al Nahyan ile gerçekleştirdiği görüşmede, iki ülkenin güvenlik alanında yapabileceği ortak çalışmalar değerlendirildi.

Bu çerçevede, iki ülkenin İçişleri Bakanlıkları arasında, gelişen işbirliğinin sonucu olarak OSGD oluşturulması kararı alındı.

'GÜVENLİK KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ ARTIRILACAK'

Türkiye'nin Abu Dabi Büyükelçiliği'ni ziyaret eden Soylu, burada BAE ziyareti ve OSGD oluşturulması kararına ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Al Nahyan ile verimli ve güvenlik konusunda işbirliğini kuvvetlendirici bir görüşme gerçekleştirdiklerini" söyledi.

Soylu, 'OSGD mekanizmasıyla iki ülkenin güvenlik konusundaki işbirliğinin artırılacağını' söyleyerek, "Bu mutabakatla hem Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki vatandaşlarımızın hem de onların Türkiye'deki vatandaşlarının hem güvenliklerini temin eden hem de suç ve suç unsurlarını takip etmeye çalışan bir anlayış ortak bir şekilde değerlendirilecek. Aynı zamanda yetkinliklerimizin de birbirimizle paylaşılması sağlanacak" dedi.

Bu mekanizmanın sınır aşan suçlarla mücadeleyi de güçlendireceğini savunan Soylu, "Kaçakçılık, organize suçlar gibi birçok alanda hem bugüne kadar elde ettiğimiz tecrübeleri hem de iki ülkenin alacağı tedbirlerde birbirine gösterebilecekleri örnekleri paylaşabileceğimiz bir anlayış geliştirmeye çalıştık. Zaten şu anda yürüyen bir güvenlik işbirliği anlaşması sürecimiz var. İnşallah onu da en yakın zamanda bir vesileyle tamamlamış, bitirmiş olacağız" dedi.

'DİĞER ÜLKELERE ÖRNEK TEŞKİL EDECEK'

Bakan Soylu, OSGD'nin gelişmesinin iki ülkenin İçişleri Bakanlıkları ve Emniyet birimlerinin iş birliğiyle sağlanacağını dile getirerek, "Bu örnek bir mekanizmadır. İnanıyorum ki bu mekanizma coğrafyadaki diğer ülkelere de örnek teşkil edecektir" diye konuştu.

 SEDAT PEKER BAE'DE

Hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarılan Sedat Peker, BAE'de bulunuyor. Soylu'nun BAE'ye Sedat Peker'in Türkiye'ye iade edilmesi için gitmiş olabileceği yönünde değerlendirmeler yapılıyor.