Sovyetler Birliği'nin Afganistan'daki işgaline 1989'da son veren Mihail Gorbaçov, 32 sene sonra NATO ve ABD'nin bu ülkedeki işgalinin son bulması hakkında açıklamada bulundu.

90 yaşındaki eski Sovyet lider,  NATO ve Amerikan güçlerinin Afganistan'da başarı elde etme şansı olmadığını ifade ederek, "Başından beri belliydi" dedi.

RIA ajansına konuşan Gorbaçov, "Başarısızlığı daha erken itiraf etmeliydiler. Şimdi önemli olan şey, yaşananlardan ders çıkarmak ve benzer hataların tekrarlanmamasını sağlamak" dedi. "ABD'nin kampanyası, Rusya'nın ilk aşamalarında destek vermesine rağmen, başından beri başarısız bir girişimdi" diyen Gorbaçov, sözlerine şöyle devam etti:

"Diğer benzer projelerde olduğu gibi bunun da merkezinde, bir tehdidin abartılması ve hatalı şekilde tanımlanmış jeopolitik fikirler vardı. Buna, birçok aşiretten oluşan bir toplumu demokratikleştirme yönündeki gerçeklik dışı girişimler eklendi"

Sovyetler Birliği'nin son yıllarında Afganistan'da varlığını sürdürmek için kaynak ayırmasını yanlış bulan Gorbaçov, 1989'da asker çekme kararı almıştı.