Sosyalist Enternasyonal Gezi'yi unutmadı

Sosyalist Enternasyonal Gezi direnişinin 2. yıldönümü için bir bildiri yayınladı

Siyaset 31.05.2015 - 12:03 31.05.2015 - 12:03
Sosyalist Enternasyonal Gezi direnişinin 2. yıldönümünde bir bildiri yayınlayarak, “Türk siyasetinde önemli dönüm noktası olan Gezi’nin sadece Türkiye’de değil tüm dünyada daha fazla demokrasi, özgürlük ve haklara saygı mücadelesi verenleri cesaretlendirdiği” mesajını verdi.

PAPANDREU VE AYALA DA GELMİŞTİ

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Sosyalist Enternasyonal’in Gezi Parkı Protestolarının 2. yıldönümü için bir mesaj yayınladığını açıkladı. Kasım 2013’te İstanbul’da düzenledikleri Konsey Toplantısında Sosyalist Enternasyonal Başkanı Papandreu ile Gezi Park’a ağaç diktiklerini anımsatan Umut Oran, SE Genel Sekreteri Luis Ayala ile birlikte son olarak 15 Mart 2015 tarihinde Taksim Dayanışması bileşenleriyle bir araya geldiklerini de anımsattı.

Umut Oran, “Ayala, Gezi’yi asla unutmayacağını o toplantıda da söylemişti ve bugün SE olarak bildiri yayınladık. Gezi’nin artık iki ağaç meselesi olmadığını, evrensel bir demokrasi simgesi haline geldiğini herkes bilmelidir. Artık tüm dünyanın gözü burada, Gezi, Türkiye’deki demokrasi ve özgürlüklerin turnusol kağıdıdır” dedi.

İŞTE SE’NİN GEZİ MESAJI

 “İki yıl önce tanımış olduğumuz gibi, Gezi Parkı protestoları, insanların ve sivil toplumun vatandaşların isteklerinin ve beklentilerinin tersine karar alındığında bunu değiştirmek için ipi göğüsleyebileceğini ve bunun sonunda başarılı olabileceğini ispatlama noktasında Türk siyasetinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Aynı şekilde, bir şehrin halkının adil bir neden için verdiği seferberliğin daha fazla demokrasi ve özgürlük edinmek isteyen tüm toplumu nasıl birbirine bağladığını da ispatlamıştır.

Gezi Parkı gösterilerinin bu ikinci yıldönümünde, halkın tüm kesimlerinin sadece bir parkın geleceği için değil ama aynı zamanda bir milletin öncelikleri adına bir araya gelebileceğini kalıcı bir örnekle bize gösteren Türkiye ve dünya solundaki sosyal ve siyasal gelişmelerin kahramanlarını anıyoruz. Aynı şekilde göstericilere karşı uygulanan suç içeren şiddetin kurbanlarını da anıyoruz.

Gezi Parkı'ndan kulağa gelen ‘daha fazla demokrasi, bütün hak ve özgürlüklere saygı’ sesi yalnızca Türkiye'dekileri değil ama dünya genelinde aynı mücadeleyi verenleri cesaretlendirmek için de yeterince güçlü bir mesaj taşıyordu. Bugün ikinci yıldönümünde bizler, parklarını ve Türkiye’deki herkesin demokratik geleceğini savunmaya devam eden Türk dostlarımızla birlikteyiz.”

(Demokrat Haber)

Yorumlar