Ankara Emniyet Müdürlüğü, 31 Mayıs'ta Barış Çakan'ın öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturmaya sosyal medya hesaplarından müdahale edildiği yönündeki paylaşımlara ilişkin 36 kişi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunularak yasal işlem başlatıldığını duyurdu.

Barış Çakan'ın Kürtçe müzik dinlediği gerekçesiyle öldürüldüğü belirtilmiş ancak babası bu iddiayı reddetmişti. 

Çakan'ın ezan okunduğu sırada yüksek sesle müzik dinleyen bir grubun uyarılması sonrasında çıkan kavgada bıçaklandığı Ankara Valiliği tarafından açıklanmıştı. 

HDP milletvekilleri ise Çakan ailesinin oğullarının Kürtçe müzik dinlediği için bıçaklandığı yönündeki ilk beyanlarından vazgeçmelerini aile üzerinde baskı kurulmasına ve olayın örtbas edilmek istenmesine bağlamıştı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden soruşturmayla ilgili yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"31 Mayıs 2020 tarihinde ilimiz Etimesgut ilçesi Alsancak Mahallesi'nde iki grup arasında çıkan kavgada Barış Çakan isimli vatandaşımızın yaşamını yitirdiği üzücü hadise ile ilgili olarak; bazı sosyal medya hesaplarından soruşturmaya müdahale edildiği yönünde asılsız ve gerçek dışı paylaşımlar yapılmaktadır. Yaşanan elim olayı istismar ederek bundan siyasi ve ideolojik çıkar sağlamaya çalıştığı tespit edilen 36 şahıs hakkında 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunularak, yasal işlem başlatılmıştır. Bu tür asılsız ve gerçek dışı paylaşım yapan şahıs-şahısların tespitine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir".