Facebook'un Taliban ile ilintili hesapları yasaklamasının ardından benzer bir kararı sahip olduğu mesajlaşma uygulaması Whatsapp içinde hayata geçiriyor.

Twitter ise Taliban'a ait hesapları bloklamayacağını fakat içerikleri yakından takip etmeyi sürdüreceklerini duyurdu.

Youtube ise daha sonra Hazine Bakanlığının yaptırım listesinde olduğu gerekçesiyle Taliban'a ait hesapları askıya alacağın duyurdu.

AFP'ye konuşan bir Facebook sözcüsü Taliban'ın ABD kanunlarına göre bir terörist organizasyon olduğu, bu nedenle 'Tehlikeli Organizasyonlar' politikaları kapsamında hesapların engellendiğini söyledi.

Facebook ayrıca Dari ve Peştunca'yı anadili olarak konuşan bir uzman ekibinin platformu sürekli olarak kontrol ettiğini ve Taliban'ı temsil edenlerin dışında öven ve destekleyen hesapların da engellendiğini duyurdu.

Bir Whatsapp sözcüsü de kendisini Taliban'ın resmi numarası olarak tanıtan hesapların engellendiğini ve ilgili Amerikalı otoritelerden daha fazla bilgi istediklerini açıkladı.

Whatsapp'ın, Taliban'ın şiddet ve yağmalamalarla ilgili şikayetlerini iletmeleri için kurduğu acil durum hattını da kapattığı bildirildi.

Mesajlaşma uygulaması sadece kendini resmi olarak bağlantılı gösteren hesapları kapatabildiklerini çünkü 'kullanıcıların mesajlarına erişemediklerini' bildirdi.

TWİTTER YASAKLAMADI

Twitter, Afganistan'da halkın platformu yardım çağrılarında kullandığını ve şiddeti öven içerikleri engelleme konusundaki sıkı politikalarını sürdüreceğini açıkladı.

Fakat Twitter, Taliban'a ve sözcülerine ait olduğu bilinen hesaplara şu ana kadar herhangi bir yaptırım uygulamış değil.

Taliban'ın sözcülerinden Süheyl Şahin'in onaysız hesabının 347 bin takipçisi bulunuyor ve Twitter'ı aktif bir şekilde kullanıyor.

Daha önceki açıklamalarında net ifadeler kullanmayan Youtube, Taliban tarafından yönetilen hesapları kapatacağını net bir dille açıkladı.

Video içerik platformu Amerikan Hazine Bakanlığının yaptırım listesinde yer alan Taliban'a ait hesapları ve şiddeti körükleyen içerikleri engelleyeceğini duyurdu.