Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi (TEAM) tarafından 18-20 Şubat tarihlerinde 2023 Milletvekilliği Seçim Anketi gerçekleştirildi.

Ankete göre partilerin oy oranları şöyle oldu:

AK Parti

Yüzde 37,5

CHP

Yüzde 24,5

İYİ Parti

Yüzde 11,6

HDP

Yüzde 11,1

MHP

Yüzde 6,6

Diğer

Yüzde 8,7

TEAM verilerine göre Ankara, İstanbul, Adana, Bursa, Konya, Kayseri, Antep, Urfa, Kayseri, Erzurum'da AK Parti; İzmir, Eskişehir, Antalya, Mersin ve Hatay'da CHP; Güneydoğu illerinde ise HDP birinci parti çıkarak seçmenlerin tercihleri oldu.

Araştırma sonuçlarına göre parti bazlı milletvekili dağılımları şöyle oldu:

AK Parti

 277 milletvekili

CHP

166 milletvekili

HDP

71 milletvekili

İYİ Parti

63 milletvekili

MHP

HDP'li Garo Paylan'dan TİP açıklaması: Çok çaba sarf ettik HDP'li Garo Paylan'dan TİP açıklaması: Çok çaba sarf ettik

23 milletvekili

İttifak bazlı milletvekili dağılımlarında ise sonuç şöyle oldu:

Cumhur İttifakı

300 milletvekili

Millet İttifakı

229 milletvekili

HDP

71 milletvekili

Bu senaryoda Cumhur İttifakı TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 301'i sağlayamıyor. Bu durum kanun çıkartılması için yeterli sayıya ulaşılamaması anlamına geliyor.

TEAM verilerinde Maraş'ta meydana gelen iki büyük depremin ardından Cumhur İttifakı'nın oylarının düşmediği iddia edildi.

Ocak ayı verileri ile kıyaslandığında AK Parti'nin oylarının yüzde 37,5'te sabit kaldığı, MHP oylarının ise yüzde 6,5'ten yüzde 6,6'ya yükseldiği görülüyor.

PROF. DR. EVREN BALTA: OY TERCİHLERİNİN DEĞİŞMESİ ZAMAN ALABİLİR

Prof. Dr. Evren Balta, Yetkinreport'ta yer alan yazısında travmatik olayların oy tercihlerini değiştirmesinin zaman alabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Evren Balta'nın seçmenlerin sandık tercihleri hakkında değerlendirmesi şöyle devam etti:

"Duygu önce, duygunun işlenmesi sonrası oluşan davranış ve tutum değişikliği ise daha sonra gelebilir. Daha da önemlisi bu tarz felaketler pek çok insan için bir muhafaza arzusu doğurabilir. Eviniz yanarken hayatınızda en son isteyeceğiniz şey büyük değişikliklerdir. Hatta öyle olabilir ki evinizin yanmasından sorumlu olan kişinin o yangını söndürebilecek en yetkin kişi olduğunu, o yangındaki sorumluluğunun ona o yangını söndürme konusunda da bir sorumluluk verdiğini bile düşünebilirsiniz.

TEAM Araştırma'nın verilerini de değerlendiren Evren Balta, "Millet İttifakı seçmenleri çok büyük bir oranda öfke (yüzde 77,6) ve kaygı (yüzde 74,4) hisleri ifade ederken, iktidar bloğunu destekleyen seçmenler bu duygulara bu oranda sahip değiller. Öfkeli olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 31,3, kaygılı olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 39,4. Umutlu olduklarını söyleyen Cumhur İttifakı seçmenlerinin oranı ise yüzde 52,7 ; evet yanlış okumadınız, umut!" diye yazdı.